V poslanski skupini so namreč prepričani, da je novela zakona, ki bo začela veljati 5. avgusta, v več členih neskladna z ustavo. Kot je poudaril Zmago Jelinčič, novela krši načelo enakosti in diskreditira tisti segment slovenske družbe, ki kadi. Meni, da stigmatizira kadilce, čeprav kajenje ni opredeljeno kot kaznivo dejanje niti ni prekršek.
Na lokalih bi po Jelinčičevem mnenju moralo biti opozorilo, da gre za lokale za kadilce in da je vstop na lastno odgovornost. Pri noveli zakona gre po njegovih trditvah za papagajsko ponavljanje evropskih pritiskov, ki se izvajajo nad Slovenijo in njenim pravnim redom na vseh področjih.
Jelinčičev strankarski kolega Bogdan Barovič je kot sporne izpostavil 4., 6., 7., in 9. člen novele zakona, ki naj bi bili v nasprotju z 12 členi ustave. Poudaril je še, da imajo z novelo zakona nekadilci vse pravice, kadilci pa so prisiljeni kaditi v kadilskih komorah, pri čemer sta tam hrana in pijača prepovedani.
MZ: Novela ni v nasprotju z ustavo
Na ministrstvu za zdravje so prepričani, da protitobačna novela ni v nasprotju z ustavo in da ne omejuje svobode posameznika, saj novela kadilcu ne prepoveduje kajenja. Dodajajo, da pobuda za oceno ustavnosti brez dokončne odločitve sodišča o zadržanju izvajanja zakona ne more zadržati začetka izvajanja zakona.
Cilji novele zakona so sicer popolna zaščita zaposlenih iz vseh poklicnih skupin pred izpostavljenostjo za zdravje škodljivim vplivom tobačnega dima v delovnih prostorih in zmanjšanje dostopnosti do tobačnega dima v delovnih prostorih ter zmanjšanje dostopnosti do tobačnih izdelkov mladoletnim osebam.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje