De Hoop Scheffer poziva Slovenijo, naj stori vse, da bo Hrvaška vstopila v Nato, a poudarja, da je referendum sredstvo demokracije. Foto: RTV SLO
De Hoop Scheffer poziva Slovenijo, naj stori vse, da bo Hrvaška vstopila v Nato, a poudarja, da je referendum sredstvo demokracije. Foto: RTV SLO

Sloveniji ne moremo zameriti, ker je demokracija in ker uporablja demokratične mehanizme, kadar državljani odločijo, da jih je treba uporabiti.

Jaap de Hoop Scheffer
Samuel Žbogar
Minister je v Nemčiji kolege seznanjal s slovenskimi stališči o odprtih in spornih vprašanjih s Hrvaško. Foto: MMC RTV SLO
Marti Ahtisaari
Ime Martija Ahtisaarija se vedno pogosteje pojavlja kot morebitnega mediatorja med Slovenijo in Hrvaško. Foto: EPA
Žbogar pojasneval v Berlinu

Jaap de Hoop Scheffer je po srečanju obrambnih ministrov zveze Nato, kjer sicer o zapletih z ratifikacijo hrvaškega vstopa v pakt niso govorili, pozval Slovenijo, naj stori vse, da bi Hrvaška lahko postala članica zavezništva na vrhu v Strasbourgu in Kehlu.

Povedal je, da ne skriva zaskrbljenosti zaradi napovedanega referenduma, vendar pa gre po njegovih besedah po drugi strani za načelo demokracije, ki je izredno pomembno.

De Hoop Scheffer je še pozval ljudi v Sloveniji, naj na kakršen koli način omogočijo, da bo zavezništvo na vrhu v svoje vrste sprejelo tudi Hrvaško, in opozoril, naj ne povezujejo stvari in sporov, ki niso neposredno povezani z vprašanjem članstva v Natu.

Slovenska stališča Žbogar pojasnjeval v Nemčiji
Zunanji minister Samuel Žbogar je na obisku v Nemčiji sogovornike seznanil s slovenskimi stališči do urejanja vprašanj s Hrvaško, vroča tema pa je bil tudi Nato.

Ker bo Nemčija skupaj s Francijo aprila gostila vrh Nata, so pogovori pričakovano tekli o zadnjih dogajanjih glede Hrvaškega vstopa v to organizacijo. Nemški zunanji minister Frank Walter Steinmeier je dejal, da je seznanjen s postopki okoli morebitnega referenduma in da je prepričan, da se Slovenija zaveda pomembnosti vstopa, kar dokazuje tudi podpora ratifikaciji v parlamentu, poroča Radio Slovenija.

"Trdno sem prepričan, da bo slovenska vlada uporabila vse možnosti, da bo z zahtevo po referendumu ravnala tako, da odločitev o vstopu Hrvaške v Nato ne bi bila na nikakršen način zamaknjena in da ne bo negativnih posledic," je dejal Steinmaier.

Slovenski minister Žbogar pa je kolegu zagotovil, da slovenska vlada išče možnosti in da spoštuje tudi zahteve pobudnikov: "Pogovarjamo se s številnimi ljudmi, da bi skupina, ki zahteva referendum, znova premislila in ne bi nadaljevala s to pobudo, saj ne pomaga Sloveniji v mednarodnih odnosih."

"Ahtisaari je že v štartnih blokih"
Ob zapletih pri vstopanju Hrvaške v Nato sta sogovornika govorila tudi o morebitni evropski mediaciji pri reševanju mejnega spora med sosedama. Po Steinmaierjevih besedah je Marti Ahtisaari že v "štartnih blokih" oziroma je pripravljen pomagati v bilateralnem mejnem sporu, če bo pomoč potrebna. Dodal je, da se tudi sam zaveda, da ne gre za enostavno vprašanje.

Nato pričakuje pravočasno ratifikacijo
V Krakovu na Poljskem pa se je končalo neformalno srečanje obrambnih ministrov držav članic Nata, ki se ga je udeležila tudi Ljubica Jelušič. Iz Morsa sporočajo, da "vprašanje ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe za članstvo v Natu ni bilo na dnevnem redu zasedanja in o tem tudi ni bilo nobene formalne ali neformalne razprave, kar je običajno, saj se o tovrstnih vprašanjih na zasedanjih obrambnih ministrov ne razpravlja. Zavezništvo pričakuje, da se bo vprašanje ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe končalo pravočasno, tako da bosta aprila na vrhunskem srečanju Nata sodelovali tudi novi članici Albanija in Hrvaška".

Ministrica je tako kot litovska obrambna ministrica Rasa Jukneviciene na neformalno zasedanje prišla z vojaškim letalom turbolet, dodajajo na Morsu.

A. S.

Sloveniji ne moremo zameriti, ker je demokracija in ker uporablja demokratične mehanizme, kadar državljani odločijo, da jih je treba uporabiti.

Jaap de Hoop Scheffer
Žbogar pojasneval v Berlinu