Pahor je povedal, da je sogovornikom iz SSN-ja danes predstavil razloge, zaradi katerih izvedba referenduma ne koristi interesom Slovenije. Po odstopu Zdenka Vinkova Vincenca z mesta predsednika stranke je Pahor prepričan, da bo tisti, ki bo stranko predstavljal od zdaj, "gospodar postopka zbiranja podpisov" in da se je tudi z njim pripravljen sestati in mu predstaviti argumente.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar pa je določil rok, do katerega morajo pobudniki za referendum o ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato, zbrati 40.000 podpisov - 35-dnevni rok začne teči v petek in se izteče 26. marca.
Vincenc odstopil, referendumska pobuda še v teku
Zdenko Vinkov Vincenc je takoj po srečanju s Pahorjem, na katerem je premier Vincenca poskušal prepričati o umiku pobude za referendum o vstopu Hrvaške v Nato, za MMC povedal, da je bil sestanek s premierjem neuspešen in da je odstopil z mesta predsednika stranke.
Vincenc nam je dejal le, da se naj, ker je odstopil s položaja zaradi pritiskov in bolezni, za več informacij obrnemo na podpredsednika stranke Lovra Škrinjariča. Dodal je še, da se je svet stranke odločil, da pobuda za referendum ostaja, s čimer se sam ne strinja.
Škrinjarič je povedal, da pobude ne bodo umaknili, ker imajo odgovornost do podpisnikov pobude za razpis referenduma in branijo slovenske nacionalne interese. Po sestanku s Pahorjem je Škrinjarič še pojasnil, da na sestanku s Pahorjem niso ničesar zahtevali, so pa predstavili svoja stališča, v skladu s katerimi Hrvaška ne sme vstopiti v Nato, dokler ne bodo razrešena vsa mejna vprašanja s sosednjo državo.
Če si SSN ne bo premislil med zbiranjem podpisov, kar je sicer po zakonu mogoče, bo Slovenija zamudila rok, torej 23. marec, do katerega bi morala v Washington poslati ratifikacijsko listino o vstopu Hrvaške v Nato.
Bo Pahor prepričljiv?
Če bo podpisov dovolj, Hrvaška kot polnopravna članica ne bo mogla sodelovati na vrhu zavezništva, ki bo tretjega in četrtega aprila v Strasbourgu in Kehlu, ratifikacija hrvaškega vstopa v Nato pa bi se odložila za nekaj mesecev.
V nasprotnem primeru, če torej podpisov ne bo dovolj, Slovenija lahko nemudoma posreduje ratifikacijske listine, Hrvaška pa bi s tem ujela zadnji vlak za pristop še pred začetkom vrha.
S. Z./T. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje