Ob tem pa so vodstvo in državo znova pozvali k dolgoročnim rešitvam za stabilno poslovanje Pošte.
V sindikatu poštnih delavcev so v sporočilu za javnost navedli, da so se njihove stavkovne zahteve, ki se nanašajo na ureditve pogojev za varno in zdravo delovno okolje, dodatne zaposlitve in nagrajevanje uspešnih zaposlenih z namenom zadrževanja kadra, nanašale le na najnujnejšo in najbolj perečo problematiko, s katero se delavci srečujejo na Pošti Slovenije.
Njihov cilj v pogajanjih ni bil le zahtevati več denarja za plače, ampak, kot so zapisali, ohranitev Pošte Slovenije.
Je pa doseženi dogovor po njihovih navedbah le kratkoročna rešitev. Pošta Slovenije je kritična državna infrastruktura in tudi strateška državna naložba, so poudarili. "Če so naše storitve res tako pomembne za delovanje države, kot nas opominjajo ob napovedani stavki, potem naj se odločevalci začnejo vesti kot odgovorni lastniki," so jasni. Pošta Slovenije krvavo potrebuje tako zakonski kot finančni okvir za uspešno nadaljnje delovanje, so poudarili.
Tako je po prepričanju sindikata nujno zagotoviti ustrezno mrežo poslovalnic in v okviru te mreže vlagati v zagotovitev ustreznih poštnih prostorov za izvajanje poštnih storitev. Le tako bo lahko Pošta Slovenije zagotovila ustrezno izvajanje svojih storitev, ne le pisemskih storitev, temveč vseh storitev, ki jih opravlja za svoje stranke.
Ob tem je po prepričanju sindikata treba zagotoviti tudi spremembo poštne zakonodaje. Brez ureditve zakonskih okvirjev Pošte Slovenije kot tudi finančnih vlaganj države kot lastnika vanjo se bo Pošta kmalu znašla v položaju, ko bo potrebna dokapitalizacija.
Kot popolnoma nedopusten predlog pa so omenili, da bi se iz poštnih storitev izločal paketni del, ki je edini dobičkonosni del storitev Pošte Slovenije. Brez njega bi Pošta Slovenije ostala izvotljena institucija za zagotavljanje zakonsko obveznih pisemskih poštnih storitev, za plačevanje katerih bi bila odvisna od državnih sredstev. Z dogovorom, ki si ga podpisali, so sicer dosegli, kot so zapisali, da bi vsi zaposleni, ki bi bili v tem scenariju premeščeni na novo podjetje, ohranili enake pravice, kot jih imajo zdaj.
"Pošta bo – dokler bo država od nje zahtevala storitev, a ji ne bo namenila niti centa – vedno v težavah"
Podobno so sporočili tudi iz Sindikata delavcev prometa in zvez, kjer pa so opozorili še na en vidik: "Žalostno dejstvo pa je, da se vzorec težav, ki jih sindikata tudi medijsko izpostavljata, ostaja. Pošta, dokler bo država od nje zahtevala univerzalno poštno storitev, hkrati pa temu ne bo namenila niti centa, bo vedno v težavah, ki ji onemogočajo razvoj in povzročijo, da se vedno skuša prihranek iskati na stroških dela."
"Kako lahko pričakujemo vlaganje v investicije, posodabljanje, zagotavljanje dobrih pogojev za delo, ko pa s tržnimi dejavnostmi ves čas pokrivamo stroške javne službe?" so se vprašali v sindikatu delavcev prometa in zvez ter dodali: "Državljani pričakujejo razvoj storitev, ohranitev poslovalnic tudi v malih krajih (kar je izrednega pomena za starejše, invalide, za povezanost ruralnih območij), za kar bi Pošta že davno potrebovala stabilno financiranje javnega servisa. Dokler se politiki ne bodo zganili, bomo na žalost sindikati vsakič znova obsojeni na zaostrovanja in izvajanja pritiskov na delodajalca, četudi vemo, da je težava drugje."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje