S predlaganimi proračunskimi spremembami bo proračun ministrstva za zdravje v prihodnjem letu znašal 94,4 milijona evrov, kar je za 13,3 milijona evrov več, kot je predvidevala prva verzija proračuna, in za skoraj 20 milijonov evrov več od ocene realizacije za letošnje leto. Leta 2018 pa bo ministrstvo za zdravje po predlogu proračuna razpolagalo s skoraj 100 milijoni evrov.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je na nujni seji odbora DZ-ja za zdravje povedala, da se v proračunih zagotavljajo sredstva za nadaljevanje izvajanja investicij, kot so gradnja ljubljanske urgence, za nabavo ključne opreme v nekaterih bolnišnicah (v novomeški, slovenjgraški in celjski), pomemben del proračuna pa bodo namenili investicijskim vlaganjem predvsem na sekundarni in terciarni ravni zdravstva, povečujejo se tudi sredstva za preventivo. S pogajanji so dobili še določene projekte, ki jih bodo krili z evropskimi sredstvi, kot je denimo širjenje centrov zdravja na primarni ravni.
Drugo leto ukinjeno dopolnilno zavarovanje?
Nekatere opozicijske poslance je zanimalo, kdaj ministrica Kolar Celarčeva namerava ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in kako ga namerava preoblikovati. Odgovorila je, da je zakonski predlog, ki bo preoblikoval dopolnilno zavarovanje, pripravljen za javno razpravo v januarju, pri čemer pa ministrica upa, da ga ne bo doletela enaka usoda kot zakon o lekarniški dejavnosti.
Ministrica se je dotaknila tudi skrajševanja čakalnih dob, na katere je opozorila tudi poslanka SD-ja Bojana Muršič. Za to v proračunu ni načrtovanih posebnih sredstev, saj se zdravstvene storitve krijejo iz proračuna ZZZS-ja. Na vladi pa se dogovarjajo, da bi na začetku prihodnjega leta iz državnega proračuna zagotovili dodatna sredstva tudi za skrajševanje čakalnih dob.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje