Anton Kravanja, ki ima delavnico v Posočju, je v oddaji TV Slovenija Tednik povedal, da je osnovo za jaslice napravil iz lesa, tako da ima vsaka figura neke vrste skelet. Delo po njegovih besedah ni bilo preprosto, zato si je pri vezanju slame pomagal z elastiko in vrvmi ter s posebno iglo, saj vrv ni hotela skozi slamo. Za izdelavo ene same glave je bilo po njegovih besedah potrebnih kar 200 do 300 vbodov z iglo.
Delo mu je tako vzelo več kot 200 ur, pri čemer plačila ni zahteval. "Sem rekel župniku, da to delam za dušo, ne za biznis," je povedal. Še več, Anton Kravanja niti veren ni, saj meni, da si lahko "veren ali ne; vprašanje je, kaj ima človek v srcu".
Postavili so jih kar zunaj
Slamnate jaslice od zadnje adventne sobote krasijo cerkev Svetega duha v ljubljanskih Stožicah. Ker cerkev obiskuje vse manj ljudi, so jih postavili kar zunaj, je povedal Jožef Jurkovič iz župnijskega pastoralnega sveta Stožice.
"Družina pomeni po Solženicinovo, da so starši kot kamni in držijo otroke. To je sporočilo teh jaslic in hkrati klic, da bi v teh težkih časih našli ponovno tisto, kar je Slovencem pomagalo stoletja dolgo preživeti," je povedal.
Dušica Kunaver, kulturna publicistka, pa je povedala, da ljudje včasih niso poznali božičnega drevesa, temveč se je družina zbrala ob "bohkovem kotu". "Naš človek je ob jaslicah izrazil svoje izjemno mojstrstvo," je povedala.
December - mesec razmisleka
V medijih po Jurkovičevih besedah obstaja neizmeren pritisk, da je december veseli mesec. "Katoliška cerkev pa govori o adventu, ki je čas za razmislek. Vsi veliko govorimo, vendar gledamo druge … S tem mislimo, da smo mi dobri, drugi pa so slabi - in to je narobe. Jaslice govorijo o tem, da moramo biti dobri, potem je mogoče vse, skoraj vse," še pravi Jurkovič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje