Vodstvo Sove naj ne bi imelo dostopa do svojega nadrejenega - to je Boruta Pahorja. Foto: MMC RTV SLO
Vodstvo Sove naj ne bi imelo dostopa do svojega nadrejenega - to je Boruta Pahorja. Foto: MMC RTV SLO
Sova
Vodstvu Sove očitajo marsikaj, med drugim proameriško usmerjenost. Foto: MMC RTV SLO
Sova
Afera, ki je Sovo tako zaznamovala, je izbruhnila leta 2007. Foto: MMC RTV SLO

Takšni so neuradni podatki, ki sta jih časniku Dnevnik posredovala visoki predstavnik slovenske obveščevalne skupnosti, ki zaradi skrbi za svoje delovno mesto ni želel biti imenovan, in še neki drugi vir.

Od leta 2007 le še strateški nadzor komunikacij
Po njunih besedah je osrednja slovenska obveščevalna agencija Sova po aferi praktično prenehala prestrezati komunikacije v mednarodnih omrežjih. Spremljanje mednarodnih sistemov zvez je postalo sporno leta 2007, ko je v javnost pricurljala novica, da je Sova leta 2004 brez odredbe sodišča s pomočjo nemške tehnike prisluškovala telefonskim pogovorom med tedanjim hrvaškim predsednikom vlade Ivom Sanaderjem in slovenskim vodjem opozicije Janezom Janšo.

Temu je sledila dvakratna pobuda za oceno ustavnosti zakona o Sovi na ustavnem sodišču, ki pa se je odločanju izognilo. Podalo je le interpretacijo, glede na katero je jasno, da Sova samostojno ne sme prisluškovati določljivim telefonskim priključkom in osebam v mednarodnem komunikacijskem prometu. Obveščevalna agencija tako od leta 2007 izvaja zgolj strateški nadzor komunikacij, medtem ko se je usmerjenemu prisluškovanju, ki je zelo koristen vir pridobivanja podatkov, odrekla, ker je zdaj jasno, da ji zakon takšne podlage ne daje, navaja časnik.

Bi se Pahor rad umaknil od odgovornosti?
Kot omenjeno, pa to ni edina težava, ko gre za Sovo, saj se menda težave pojavljajo tudi na liniji direktor Sove Andrej Rupnik - premier Borut Pahor. Po navedbah Dnevnikovega vira namreč moža sploh ne sodelujeta. Rupnik naj tako ne bi imel neposrednega dopstopa do Pahorja, čeprav je Sova neposredno podrejena predsedniku vlade - ta je tudi tisti, ki imenuje prvega moža slovenske osrednje obveščevalne agencije.

DIREKTOR SOVE - PREMIER
(zakon o Sovi)
Naloge in organizacija Sove - 4. člen:
1) Agencijo vodi direktor, ki je za delo agencije odgovoren vladi.
(2) Direktorja agencije imenuje in razrešuje vlada na predlog predsednika vlade.

Zakon si lahko ogledate tukaj.


V kabinetu ministrskega predsednika domnevnih razhajanj ne komentirajo. Dnevnik pa ugotavlja, da je morebitno nedelovanje komunikacij med Sovo in vlado skrb vzbujajoče. Po eni časnikovih razlag naj bi v vladi prav zato razmišljali o selitvi agencije pod pristojnost enega od ministrstev in tako Pahorja na njegovo željo umaknili od neposredne odgovornosti.

Dnevnikovi viri: Vodstvo Sove brez ambicioznih načrtov
Medtem pa se je v javnosti pojavilo še anonimno pismo, ki Rupniku očita politično ozadje in nestrokovnost. Dnevnikovi viri v Sovi so te besede komentirali z besedami, da se je težišče dela v agenciji v zadnjih treh letih preselilo na prebiranje medijev. Vodstvo naj ne bi imelo ambicioznih operativnih načrtov, zato naj obveščevalne storitve tudi ne bi bile kakovostne. Poleg tega so v Sovi Rupnika opisali kot formalista, ki ne tvega "hoje po robu" in s svojo previdnostjo že ovira delo agencije. Kot je znano, je Rupnika na položaj imenovala prejšnja vlada pod vodstvom Janše.