Gregor Virant tudi po drugi interpelaciji ostaja notranji minister, čeprav je za njegovo razrešitev glasovalo več poslancev, kot pa ga je podprlo. Med podporniki interpelacije so bili tudi poslanci PS-ja. Virant tako izid glasovanja pripisuje notranjim težavam PS-ja. V koaliciji so zaskrbljeni, v opoziciji pa Viranta pozivajo k odstopu.
Interpelacijo, ki je že druga za Viranta in peta v mandatu vlade Alenke Bratušek, je podprlo 39 poslancev, proti jih je glasovalo 23. Kljub temu pa predlagateljem ni uspelo doseči, da bi jo podprla absolutna večina poslancev, torej 46, kar bi bilo potrebno za razrešitev ministra.
Virant kljub vec glasovom za interpelacijo; ne bom odsel.Pikalo kljub Los Angelesu za eu denar; ne bom odsel. Vrhunec; ne bom odsel. Kdo bo?
— Gregor Trebušak (@GregorTrebusak) April 4, 2014
Interpelacijo podprli tudi štirje iz PS-ja
Interpelacijo so podprli navzoči poslanci opozicijskih SDS-a, SLS-a in NSi-ja ter nepovezani poslanec in prvopodpisani pod interpelacijo Ivan Vogrin, pa tudi štirje poslanci PS-ja - nekdanja ministra Tina Komel in Stanko Stepišnik ter Jožef Kavtičnik in Barbara Žgajner Tavš. Od poslancev PS-ja sta v dvorani ostala še Brane Golubovič in Branko Ficko, ki sta se glasovanja vzdržala. Preostali poslanci PS-ja so glasovanje obstruirali. Po besedah vodje poslanske skupine PS-ja Janija Möderndorferja so se tako odločili, ker interpelacija temelji na prazni podlagi in nima niti zakonskih iztočnic, zato niti ne bi smela biti na dnevnem redu DZ-ja. Obstrukcija sicer ni bila presenečenje, saj jo jo vsaj neuradno napovedovali že nekaj dni.
Virant je le en tak tipičen Slovenec:pri prijateljih si rihta poceni karte in če mu že zakon omogoča-ob 90K honor. pobere še 60K nadomestila
— Franci Kek (@FranciKek) April 4, 2014
Če Virant danes pade, bo Vogrin čez noč izgubil poslanstvo na tem svetu in bo povsem zbegan. Mama ne bo vesela, ko bo tko izgubljen :)
— MiniMe (@tretjeoko) April 4, 2014
Notranje težave v PS-ju?
Poslanci največje vladne stranke tako niso sodelovali niti v razpravi o interpelaciji, za katero je vodja PS-ja in premierka Bratuškova dejala, da je najslabše obrazložena interpelacija doslej. A današnja obstrukcija ne pomeni nezaupnice Virantu, je zatrdil Möderndorfer. Virant kljub izidu glasovanja za zdaj ne namerava zapustiti ministrskega stolčka. Po glasovanju je sicer novinarjem priznal, da občutek ni dober, a je po njegovem mnenju izid posledica notranjih težav v PS-ju. Na vprašanje, ali bi izid glasovanja lahko vplival na nadaljnje delovanje koalicije, pa je Virant odgovoril, da bodo dogodke v njegovi stranki DL "temeljito preučili". Je pa zagotovo nenavadno in ni v skladu s parlamentarno prakso, da največja koalicijska stranka ne podpre ministra in predsednika koalicijske partnerice. Kljub temu meni, da bodo v DL-ju pustili PS-ju, da svoje zadeve uredijo sami, saj verjetno tudi sami vedo, da jih morajo.
Virant Vogrina preganja kot krvoločno žival. Zdaj se očitno preganja že uboge krvoločne živali.
— Luka Culiberg (@LCuliberg) April 4, 2014
V SD-ju si predčasnih volitev ne želijo
Koalicijski partnerji pa so zaskrbljeni. Vodja poslancev SD-ja Matjaž Han je dejal, da si predčasnih volitev v tej stranki ne želijo, temveč si želijo v miru vladati in sprejemati pametne odločitve. Kot pravi, je aktualna koalicija, kot tudi kakšna prej, prestala že težje stvari, zato veliko pričakuje od "resnega in modrega" pogovora koalicijskih partnerjev, ki ga bodo opravili predvidoma v nedeljo. "Ta trenutek smo predvsem odgovorni tej državi, res pa je, da imajo nekateri premalo političnih izkušenj. Ne da se mi smili, ampak to, kar se je zgodilo danes, ni pošteno do predsednice vlade Alenke Bratušek," je dodal.
Politiki,pa kaj je z vami?!Spet se greste interpelacije in ostale bedarije, namesto, da bi začeli delat!!!Slovenija tone!!!!
— SuziBluzi (@KeberSuzana) April 4, 2014
Virant je očitno brezmadežen,pa bi ga na razgovor povabila skupina nevtralnih volivcev.Damo 14 dni za priprave. Sprejmete izziv,mr.minister?
— Plac Refleks (@refleks_si) April 4, 2014
Opozicija poziva k odstopu
V opoziciji pa Viranta pozivajo k odstopu. Poslanec SDS-a Branko Grims je dejal, da glasovanje dokazuje, da je vlada v hudi krizi in da je kariera Viranta očitno končana. Tudi poslanec SLS-a Franc Pukšič meni, da bi Virant moral odstopiti, saj se je glede na izid glasovanja zavihtel na "smetišče politične zgodovine". Koalicija pa je po njegovem mnenju politično mrtva. Vodja poslancev NSi-ja Matej Tonin pa pravi, da je interpelacija v simbolnem smislu uspela, saj je večina navzočih poslancev glasovala za Virantovo razrešitev.
Rezultat interpelacije, ki bo poskrbel za kar nekaj interpretacij. Še aplavz je zmanjkal. #interpelacija
— Andrej Hohnec (@andrej_hohnec) April 4, 2014
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje