Veto državnega sveta na Zakon o financiranju vzgoje in izobraževanja je po mnenju Štruklja priložnost za iskanje širšega soglasja, ki je ne bi smeli izpustiti.
Glavni tajnik Sviza je ob tem opozoril še na nekatere druge sporne točke novele zakona. Ne moti ga namreč zgolj stoodstotno državno financiranje zasebnega šolstva, temveč tudi položaj sveta za kakovost in evalvacijo, ki bi moral biti bolj neodvisen. Prav tako naj bi bile slabo zapisane odločbe v zvezi s preizkusi znanja ter poklicno maturo pa tudi pravice zaposlenih v zvezi z glasovanjem o novih kadrih.
Po vetu državnega sveta na novelo ZOFVI-ja se Štrukelj z ministrom Zverom še ni pogovarjal, vendar pričakuje njegovo vabilo. Poleg tega na sindikatu poudarjajo, da so zbrali še dodatne podpise proti zakonu, tako da njihovo skupno število znaša že okoli 74.000.
Minister Zver očitke zavrača
Minister za šolstvo Milan Zver nasprotno pričakuje, da bo zakon v parlamentu znova dobil zadostno podporo. Ob tem je dodal, da bodo, če zakon ne bo sprejet, onemogočene pravne podlage za brezplačne učbenike v osnovnih šolah, prav tako ne bi bilo zakonske podlage za brezplačno podaljšano bivanje v petem razredu osnovne šole. Blokirana bi bila tudi implementacija bolonjskega procesa.
Zver je glede vprašanja zvišanja odstotkov financiranja javnih programov, ki se izvajajo na zasebnih šolah, dejal, da s tem popravljajo ustavno neenakost, hkrati pa z zakonom prepovedujejo šolnine. Novela prinaša tudi ščitenje otrok pred pedofili, je poudaril minister Zver. Pojasnil je, da je bil v prejšnjem zakonu pedofilom prepovedan vstop v sistem, z novim zakonom pa je omogočena tudi izključitev posameznikov iz sistema.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje