Varuhinjo človekovih pravic je zanimalo, kakšna so pooblastila vojaške policije, kako so vojaški policisti usposobljeni in kakšna sredstva uporabljajo, dodatno pa si je ogledala tudi prostore za pridržanje.
Ti so po njenih besedah večino časa nezasedeni, kljub temu pa so predstavniki urada varuha opravili bežen ogled. V okviru opcijskega protokola po konvenciji proti mučenju pa je napovedala reden pregled prostorov.
Glede zagotavljanja človekovih pravic družinskih članov pripadnikov in pripadnic vojske pa je Čebašek Travnikova povedala, da so v uradu spremljali kršitve oz. sume kršitev na tem področju. S postopki, med katerimi se je v enem primeru pojavila celo kazenska ovadba, se je na obisku seznanila in dejala, da se vojska korektno odziva na pripombe urada, kar pričakuje tudi v prihodnje.
Z obiskom zadovoljen tudi Šteiner
Z obiskom varuhinje pa je bil zadovoljen tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) Alojz Šteiner. "Delovanje urada varuhinje človekovih pravic je pomembno tudi za slovensko vojsko, tako s preventivnega kot tudi s kurativnega vidika," je dejal in dodal, da se kljub dobremu stanju človekovih pravic v vojski še določena področja, ki se jih da izboljšati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje