Četrti dan redne novembrske seje DZ-ja je prinesel sprejetje dveh dolgo obravnavanih zakonov oziroma reform.
S 46 glasovi za in 29 proti je DZ sprejel zakon o odškodninski shemi za izbrisane. Z njim se bo posameznemu upravičencu za vsak mesec izbrisa izplačala odškodnina v vrednosti 50 evrov, odškodnina po sodni poti pa bo lahko znašala največ trikratni znesek odškodnine iz upravnega postopka.
Povečan krog upravičencev
Do odškodnine bodo upravičeni tudi tisti, ki so za status zaprosili po prvotni zakonodaji, a ga niso dobili, po prenovljeni zakonodaji pa zanj niso zaprosili. Krog upravičencev bo tako po navedbah notranjega ministrstva obsegal okoli 12.000 od skupaj nekaj več kot 25.000 izbrisanih.
Evropsko sodišče ima zadnjo besedo
Končno besedo pa bo vendarle imelo evropsko sodišče. Če bo ocenilo, da je odškodninska shema ustrezna, novih tožb glede te problematike ne bo vzelo v obravnavo, je že večkrat povedal Virant, ki je glede tega sicer optimističen.
DZ je sprejel tudi noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (49 za, štirje proti) in zakona o socialnovarstvenih prejemkih (45 za, 25 proti).
Po mnenju koalicije so spremembe socialne reforme korak k večji socialni pravičnosti, opozicija, ki sicer priznava nekatere dobre plati sprememb, pa vladi zameri dodatno zapletanje zakonodaje in nedorečenost finančnih posledic zakonskega predloga. Da bo socialna zakonodaja kljub spremembam še naprej ostala nepregledna, so menili tudi v koaliciji.
Spremembe so usmerjene predvsem v izboljšanje položaja tako velikih kot tudi enostarševskih družin. Skupni finančni učinek paketa zakonodaje je ocenjen na 10 milijonov evrov.
Ponovno bodo preverili pogoje za pomoč
Pogoje za prejemanje bodo 1. januarja na novo preverili ter pri tem upoštevali "bolj resničen" gmotni položaj prosilcev kot do zdaj (trenutno se upoštevajo dohodninske odločbe za preteklo ali predpreteklo leto).
Ukinjajo se pogrebnine in posmrtnine, razen za ljudi v socialni stiski.
Spremembe naj bi naredile korak naprej k zagotavljanju večje socialne pravičnosti, je ob predstavitvi predlogov povedala ministrica Anja Kopač Mrak. Med drugim se v dohodek ne bo več štel celotni otroški dodatek. Na očitke, da bodo kljub reformam ostale nepreglednosti v sistemu, pa Kopač Mrakova odgovarja, da je to le prvi korak k prenovi socialne zakonodaje, ki bo obsežno prenovljena prihodnje leto.
Poplačilo odprave plačnih nesorazmerij bo počakalo
Čeprav je bila načrtovana tudi obravnava zakona za plačilo odprave plačnih nesorazmerij, pa predlog še ni pripravljen za obravnavo na seji državnega zbora. Matičnemu odboru že drugi dan zapored ni uspelo končati obravnave zakona, saj so jo morali zaradi začetka seje državnega zbora prekiniti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje