Virant je zatrdil, da je nepremičninski davek zadnji, ki ga ta koalicija uvaja. Zagotovilo premierke o nezviševanju davkov velja do konca mandata te vladne koalicije, kar pomeni, da bodo proračun uravnoteževali z ukrepi na odhodkovni strani proračuna. Za kakšen morebiten nov davek ali dodatno poviševanje davkov pa DL ne bo več prispeval svojih glasov, je bil jasen.
Ob tem je priznal, da so prav davki tisto, kar DL v proračunu, ki ga danes obravnava DZ, boli. "DL bi proračun raje kot z dvigovanjem davkov uravnoteževal na izdatkovni strani," je ponovil in dodal, da so pri tem morali sprejemati kompromise.
"DL svojih ministrov ne da"
O morebitnih zamenjavah ministrov aktualne vlade po predvidoma izglasovani zaupnici premierki po Virantovih besedah na sestanku ni bilo govora. "Jaz sem ji na koncu rekel napol v šali, ampak mislim zelo resno, da DL svojih ministrov ne da," je še povedal.
Med ministri, ki bi jih bilo treba zamenjati, se sicer najpogosteje omenja ministra za gospodarstvo Stanka Stepišnika, nazadnje tudi zaradi sredstev, ki jih je na razpisu ministrstva prejelo podjetje Emo Orodjarna, v katerem je Stepišnik solastnik.
Virant je danes glede tega poudaril, da je po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije "očitno vse O. K.", a vztraja, da "higienično ravno ni". Predsednik DL-ja se konkretno ne izreka o tem, ali bi bil Stepišnik zrel za zamenjavo, bo pa ocenjevanje dela ministrov po njegovih besedah zagotovo tudi stvar pogovora v koaliciji.
Bratuškovo povabili k sebi
Premierka Alenka Bratušek je poslanski skupini DL-ja na njihovo povabilo predstavila delo vlade po predvidoma izglasovani zaupnici, ki jo je vezala na sprejetje sprememb proračuna za prihodnje leto.
Premierka je po koncu sestanka izrazila zadovoljstvo s pogovorom s poslanci DL-ja in poudarila, da ta sestanek sicer ni bil nič posebnega. "Z veseljem grem v vsako poslansko skupino, kjer izrazijo željo," je dodala.
Pogajanja o ukrepih v javnem sektorju na začetku prihodnjega leta
Virant pa je kot minister za notranje zadeve in javno upravo že napovedal nova pogajanja o dodatnih ukrepih, o katerih se bo v javnem sektorju treba dogovoriti za leto 2015 - pogajanja s sindikalisti namerava začeti že na začetku prihodnjega leta, pa je povedal po sestanku s premierko.
Tako bo po njegovem mnenju dovolj časa za to, da bi se lahko dogovorili "nekje do sredine leta". Pri tem bo, pravi, ključno nadaljnje zmanjševanje števila zaposlenih po t. i. mehkih metodah. Pogajalskih izhodišč za ta pogajanja Virant še ni želel razkriti, a o dodatnih ukrepih v javnem sektorju v letu 2015 se bo treba pogovarjati "zelo resno", pojasnjuje Virant, saj je v proračunu v celoti predvidena nekoliko nižja masa za to področje kot v proračunu za leto 2014.
"Je pa res, da bo izhodišče za leto 2015 lažje, ker bomo že prihodnje leto znižali število zaposlenih," je pojasnil in dodal, da se mu sicer zdi pametneje pogovarjati o nekoliko nižjih plačah kot pa "metati ljudi na cesto".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje