Cilj ukrepov je zagotoviti predpogoje za hitro ukrepanje in takojšnjo pomoč tistim družinam in posameznikom, ki jo nujno potrebujejo, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
Po predlogu bi odpisali terjatve, ki jih imajo do dolžnikov (posameznikov in družin) njihovi stanodajalci, lokalna samouprava, komunalna podjetja in dobavitelji energentov, banke ter država. Gre za terjatve, ki jim je rok plačila potekel najpozneje 31. decembra 2014 in so z vidika upnika praktično neizterljive.
"V pripravi in usklajevanju je dogovor, ki ga bomo sklenili skupaj z različnimi upniki in v katerem bodo jasno in natančno opredeljeni namen odpisa, postopek, višina odpisanih sredstev ter roki in upravičenci za uveljavljanje odpisa dolgov," o tem ukrepu piše v sporočilu vlade.
Ker centri za socialno delo v zadnjih letih na območju celotne države opažajo bistveno povečanje števila posameznikov in družin, ki so bili zaradi neplačevanja stanovanjskih stroškov in tekočih obveznosti izseljeni iz stanovanj, vlada pripravlja tudi ukrepe za pomoč tistim, ki so že bili deložirani oz. jim to grozi.
V okviru tega ukrepa je načrtovano obveščanje centrov za socialno delo o kopičenju dolgov, s čimer bo lažje doseči dogovor o obročnem plačilu ali zamiku plačila, tako da deložacij ne bo.
Ukrepi pri deložacijah
Preučiti nameravajo tudi možnosti sprememb stanovanjske zakonodaje, s katerimi bi podaljšali minimalni rok, v katerem mora biti odpravljen razlog za začetek postopka deložacije. Razmišljajo tudi o rešitvah, ki bi občinam dale možnost za dodelitev izredne pomoči tudi najemnikom tržnih stanovanj. Država namerava v okviru tega ukrepa tudi ponuditi svoja nezasedena stanovanja.
Številni prejemniki socialnih transferjev se srečujejo s težavo, ko jim banke zaračunavajo nadomestilo za izvrševanje sklepov o izvršbi. Na ministrstvu za pravosodje so zato pripravili predlog sprememb zakona o izvršbi, po katerem se banke ne morejo poplačati iz tistih sredstev, ki so bila iz izvršbe izvzeta.
Pripravljajo tudi poseben sistem predplačniške kartice, ki bo omogočila kartični način poslovanja brez bančnega računa. Nanjo bodo mogoča le nakazila od države: denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, otroškega dodatka pri prejemnikih denarne socialne pomoči in državnih štipendij.
Do predlaganih ukrepov bodo upravičeni prejemniki denarnih socialnih pomoči in varstvenega dodatka z odločbami centra za socialno delo iz letošnjega maja ali pozneje ter prejemniki otroškega dodatka iz prvega, drugega in pod določenimi pogoji tudi tretjega dohodkovnega razreda.
Vlada je danes pristojnim ministrstvom naložila, da dejavnosti izvedejo čim prej, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa ji mora o tem poročati do 30. junija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje