Notarji naj bi s spremembami močno razbremenili predvsem okrajne sodnike. Foto: MMC RTV SLO
Notarji naj bi s spremembami močno razbremenili predvsem okrajne sodnike. Foto: MMC RTV SLO

Tako bi bil volk sit, koza pa cela, izhaja iz besed notarske zbornice in resorja, odgovornega za pravosodje. Zbornica si namreč na eni strani že dolgo prizadeva za to spremembo, ministrstvo pa na drugi ugotavlja, da bi se tako močno razbremenilo okrajna sodišča in pospešilo zapuščinske postopke, ki bi postali tudi hitrejši in cenejši, je za Radio Slovenija poročala Jolanda Lebar.

Na okrajnih sodiščih lani 58.000 zapuščinskih zadev
Pojasniti velja, da so okrajna sodišča lani v reševanje prejela 58.000 zapuščinskih zadev, med katerimi je bilo nespornih kar 99 odstotkov. Zapuščinski postopek na sodišču traja povprečno šest mesecev, notarji pa naj bi ga skrajšali za dva meseca. Po besedah ministra za pravosodje Aleša Zalarja naj bi bil postopek za stranke pri notarjih cenejši za desetino.

Morebitne spremembe pozdravljajo tudi sodniki. Vrhovna sodnica Nina Betetto, denimo, prednosti prenosa zapuščinskih postopkov vidi v tem, da bi postopki pri notarjih postali manj formalni.

Kmalu nova notarska mesta?
Da bi bile spremembe čim manj težavne, na pristojnem ministrstvu že razmišljajo tudi o odprtju dodatnih notarskih mest v Sežani, Žalcu, Brežicah, Slovenski Bistrici, Šmarju pri Jelšah in na Ptuju. Notarji bi lahko začeli zapuščinske zadeve urejati že v drugi polovici prihodnjega leta.