"Nikoli več vojn," so pozvali.
Vojne, ki so divjale v 20. stoletju, so pustile velike posledice tudi pri civilnem prebivalstvu, je za STA povedal predsednik Zveze društev civilnih invalidov vojn Slovenije Adolf Videnšek. Dodal je, da je bilo po koncu druge svetovne vojne v Sloveniji okoli 100.000 mrtvih, od tega okoli 30.000 civilistov.
"Posamezniki, ki sprožijo vojne, ne bodo ob svoje bližnje, njihovi domači ne bodo trpeli zaradi vojne, njihovi otroci ali vnuki se ne bodo ponesrečili z opuščenim vojaškim materialom, saj jih bodo poslali daleč stran od teh tragedij, na varno. Realnost drugih državljanov pa je daleč od tega. Grozote in izgube, do katerih pride med samim trajanjem vojne, so hude in obsežne, obenem pa se vpliv vojne niti približno ne konča s koncem vojne," so opozorili na zvezi.
Zgodbe civilnih invalidov, pričevalcev tega, kaj vojna je in kaj pušča za seboj še leta po njenem uradnem koncu, pripovedujejo o posledicah opuščenega neeksplodiranega vojaškega materiala, ki ga po gozdovih in slovenskih tleh puščajo vojne.
Neeksplodirana ubojna sredstva so po Videnškovih besedah po vsaki vojni povzročala žrtve ne le med odraslimi, ampak tudi med otroki, ki so se brez zavedanja o možnih posledicah igrali z njimi. Ta sredstva pa še vedno po njegovem opozorilu pomenijo nevarnost. "Zato je naše geslo Nikoli več vojn," je dejal.
Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi je namreč lani izvedla več kot 630 intervencij z več kot 3500 najdenimi kosi, kar v teži pomeni več kot 12.300 kilogramov, bili sta tudi dve smrtni žrtvi, je spomnil.
Da bi dosegli svet brez vojn, je treba po njegovem mnenju ozavestiti tudi nove generacije, kakšno zlo in napaka je vojna. Ob tem je opozoril, da se sredstva za varstvo civilnih invalidov vojn znižujejo, ker država poskuša prihraniti na javnih sredstvih. Od nove vlade Videnšek pričakuje ustrezno ureditev tega področja.
Prisotne je s kratkim nagovorom pozdravil tudi direktor uprave za vojaško dediščino pri ministrstvu za obrambo Rok Janez Šteblaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje