Šampionska ekipa, ki je priborila 32. zvezdico za najuspešnejše slovensko hokejsko moštvo. Olimpija ostaja pri 19 (11) ... Foto: Iztok Novak
Eric Werner
28-letni ameriški branilec Eric Werner je odločil tretjo in četrto tekmo finala, na katerih je dosegel štiri gole. Foto: Iztok Novak
Michal Fikrt
Češki vratar Michal Fikrt je bil eden od junakov jeseniškega zmagoslavja. Foto: Iztok Novak
Pokal
Acroni Jesenice so četrtič zapored osvojile državno prvenstvo. Foto: Iztok Novak
Pater Bogdan Knavs
Začetni plošček je vrgel svetogorski pater Bogdan Knavs, velik navijač železarjev. In to tako velik, da ima sliko hokejske ekipe Jesenic poleg papeževe. Foto: Iztok Novak
Acroni Jesenice
Osvojiti naslov pred domačimi navijači je najslajše. Foto: Iztok Novak
Jeseničani prvaki četrtič zapored

Tako kot vse prejšnje je bilo tudi četrto finalno srečanje sila izenačeno. Odločitev je padla v 52. minuti, ko je Eric Werner s svojim drugim golom na tekmi povedel domače v vodstvo s 3:2. Olimpija je nato poskusila izvleči podaljšek, vendar je vse njene upe slabi dve minuti pred koncem zapečatil Rok Tičar, ki je zadel v trenutku, ko je imela Olimpija številčno prednost na ledu.

Srečanje se je za razliko od četrtka odigralo pred skorajda polno Podmežaklo, saj je zgodaj popoldne upravna enota izdala uporabno dovoljenje za dvorano. Domače je vodil Dejan Varl, saj je moral prvi trener Finec Heikki Mälkiä zaradi smrti v družini odpotovati domov.

Na začetku več "petelinjenja" kot igre
Jeseničani so že v prvi minuti prišli do dveh lepih priložnosti, a je Matija Pintarič ubranil poskusa Mika Bayracka in Žige Jegliča. Že malo kasneje so pesti prvič zapele, saj si je Žiga Pavlin izmenjal nekaj udarcev z Robertom Saboličem in Žigo Jegličem. Komaj so "petelini" sedli na kazensko klop, se je zaiskrilo še med Juretom Dolinškom in Juretom Stoparjem.

Werner zadel ob igri 5 na 3
A ker je tik pred tem kazen dobil Damjan Dervarič, Pavlin pa je sedel še od "incidenta" s Tičarjem in Saboličem, so imeli Jeseničani dve minuti prednosti dva igralca več, kar je hitro izkoristil Werner, ki je Matijo Pintariča premagal z natančnim strelom za desno vratnico. Pintarič je bil pokrit, tako da ni videl ploščka.

Eric Pance "kaznoval" Ermana
Mariborčan v gostujočih vratih je bil na veliki preizkušnji tudi v 9. minuti, ko je zapored ubranil poskusa Tičarja in Saboliča. V 12. minuti se je pred Pintariča prebil še Bayrack, vendar se je ljubljanski vratar znova izkazal. Železarji so bili precej nevarnejši, čeprav so nekajkrat zapretili tudi zmaji, ki so v 16. minuti prišli do izenačenja, potem ko je izključitev Matevža Ermana hitro unovčil Eric Pance. Do konca tretjine se mreži nista več zatresli, čeprav je bilo priložnosti na obeh straneh kar nekaj.

Hočevar v polno ob igralcu manj
Na začetku druge tretjine je bil izključen Anže Ropret, a namesto da bi železarji povedli, je to z igralcem manj uspelo Olimpiji. Matej Hočevar je pred vrati Michala Fikrta prejel podajo Boštjana Goličiča, nato pa zadel pod prečko. Železarji so imeli izjemno priložnost za izenačenje v 26. minuti, ko je Sabolič pridrsal sam pred Pintariča, vendar je ta ujel plošček, ki je "letel" pod prečko. Sabolič se je za "napako" odkupil v 28. minuti, ko je s strelom med nogami Pintariča izkoristil številčno prednost domačih. Pred tem je neumnost napravil Jure Kralj, saj je napravil prekršek nad Fikrtom.

Pintarič spravljal v obup železarje
V 35. minuti sta se po veliki napaki gostov Tičar in Jeglič znašla sama pred Pintaričem, a je slednji dobil dvoboj z Jegličem. Tik pred koncem je napad Tičar-Jeglič-Sabolič z izjemno akcijo izigral obrambo zmajev, ki jo je zopet - z odlično obrambo - rešil Pintarič. Železarji so imeli občutno premoč, o čemer priča tudi razmerje strelov po 40 minutah - 41:17.

Werner v pravem trenutku na pravem mestu
Uvodne minute zadnje tretjine so minile v sila previdni igri na obeh straneh, ki sta čakali na "usodno" napako nasprotnika. Do nje je prišlo v 52. minuti, ko je Werner po gneči in zmedi pred ljubljanskimi vrati odbiti plošček le poslal v mrežo. Tako se je ponovil scenarij iz tretje tekme, ko je 28-letni Američan prav tako dosegel dva gola, vključno z zmagovitim.

Robar-Tičar: Šah-mat
Dobri dve minuti pred koncem je imela Olimpija ob izključitvi Jasona Becketta lepo priložnost za izenačenje, vendar se je zgodilo nasprotno - njeno usodo je iz hitrega protinapada - s strelom med nogami Pintariča zapečatil Tičar. Podal mu je kapetan Mitja Robar. Slavje v legendarni Podmežakli se je lahko začelo ...

Finale
Četrta tekma:
ACRONI JESENICE
- Tilia Olimpija 4:0
4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
3.500; Werner 4., 52., Sabolič 28., Tičar 59.; E. Pance 16., Hočevar 23.

Tretja tekma:
- TILIA OLIMPIJA
4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Werner 7., 47., Kuralt 27., Cavosie 60.; Hočevar 32., Ž. Pance 37.

Druga tekma:
TILIA OLIMPIJA - ACRONI JESENICE
1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
2.500; Higgins 11.; Cavosie 14., Sabolič 15.

Prva tekma:
2:3 (1:2, 1:0, 0:0) - v podaljšku
2.500; Šachl 4., Mustonen 25.; Bayrack 5., Cavosie 8., 61.

V odebeljenem tisku je izid v zmagah. Igrali so na štiri zmage.

2011: Jesenice

V spodnji galeriji si oglejte še nekaj utrinkov s četrte tekme, ki jih je v svoj objektiv ujel fotograf Iztok Novak.