Juan Jose Cobo je v najboljšem položaju pred zadnjimi šestimi etapami. Foto: EPA
Juan Jose Cobo
Cobo je bil v prvi polovici letošnjega leta v depresiji, zdaj pa je v rdeči majici. Foto: Reuters

Eden izmed najtežjih vzponov na svetu je bil na sporedu petič, prvič so ga kolesarji prevozili leta 1999, ko je slavil Jose Maria Jimenez.

Wiggins popustil v zaključku
Cobo je bil najboljši na najstrmejšem delu Cuena les Cabres, kjer je maksimalni naklon kar 23,6-odstoten, večina kolesarjev se je komaj obdržala na kolesu. Španec, ki je v gosti megli napadel šest km pred ciljem, si je privozil 48 sekund naskoka pred Wouterjem Poelsom, Denisom Menčovom in Christopherjem Froomom. Kapetan ekipe Sky Bradley Wiggins, ki je bil v rdeči majici pred začetkom 15. etape, je v zadnjih kilometrih popustil in si nabral minuto in 21 sekund zaostanka.

"Bizon" iz depresije do skupnega vodstva
V skupnem seštevku ima Cobo 20 sekund prednosti pred Froomom, Wiggins je padel na tretje mesto. V preostalih treh gorskih etapah bo ekipa Sky prav gotovo skušala dobiti nazaj rdečo majico.

"Napadel sem precej pred ciljem, še posebej na tako strmem vzponu se kilometri zelo vlečejo. Športni direktor mi je ves čas poudarjal, da naj ostanem miren, počutil sem se dovolj močnega. To je vsekakor največja zmaga v moji karieri," je povedal 30-letni Cobo, ki ga prijatelji kličejo "bizon".

Kapetan ekipe Geox je bil od januarja do junija letos v depresiji, prav nič mu ni šlo po načrtih. "Razmišljal sem že o koncu kariere. Vodstvo ekipe me je prepričalo, da naj vztrajam. Težke čase sem preživel, zdaj sem dobil nagrado za vztrajanje," je pojasnil Cobo, ki ne razmišlja o skupni zmagi: "Sky ima dva kolesarja takoj za menoj, težko jih bo ustaviti v prihodnjih dneh. Čakajo nas še trije težki dnevi, posebej v sredo bo naporno na strmem vzponu do Pene Cabarge."

Nibali in Brajkovič znova zaostala
Lanski zmagovalec Vincenzo Nibali je zaostal kar dve minuti in 37 sekund, Jani Brajkovič pa je v cilj prišel na 51. mestu, zaostal je skoraj deset minut. V skupnem seštevku zaostaja že več kot 14 minut.
V ponedeljek bodo imeli kolesarji drugi prost dan.

15. etapa,
Aviles-Alto de L'Angliru, 142 km:
1. J. J. COBO ŠPA 4:01:56 2. W. POELS NIZ +0:48 3. D. MENČOV RUS isti 4. C. FROOME VB čas 5. B. WIGGINS VB 1:21 6. I. ANTON ŠPA isti čas 7. J. RODRIGUEZ ŠPA 1:35 8. M. MONFORT BEL vsi 9. B. MOLLEMA NIZ isti 10. S. LAGUTIN UZB čas ... 15. V. NIBALI ITA 2:37 16. J. FUGLSANG DAN 2:43 51. J. BRAJKOVIČ SLO 9:40

Skupni vrstni red po 15. etapi:
1. J. J. COBO ŠPA 59:57:16 2. C. FROOME VB +0:20 3. B. WIGGINS VB 0:46 4. B. MOLLEMA NIZ 1:36 5. M. MONFORT BEL 2:37 6. D. MENČOV RUS 3:01 7. J. FUGLSANG DAN 3:06 8. V. NIBALI ITA 3:27 9. J. VAN DEN BROECK BEL 3:58 10. W. POELS NIZ 4:13 11. D. MORENO ŠPA 4:32 12. M. NIEVE ŠPA 4:50 13. J. RODRIGUEZ ŠPA 5:17 ... 22. J. BRAJKOVIČ SLO 14:24