Tom Brady je letos z naskokom najboljši podajalec v Ligi NFL. Patriotse je v Chicagu popeljal še do osme končnice v zadnjih desetih letih, prav tako pa upa, da si bo letos nataknil še četrti šampionski prstan. Foto: EPA
BenJarvus Green-Ellis
Razmere za igro so bile težke: igrišče je bilo spolzko, vidljivost slaba, igralcem pa je zelo nagajal tudi močan veter. Foto: EPA
Aaron Rodgers
Aaron Rodgers je moral tekmo v drugi četrtini zaradi pretresa možganov zapustiti, Green Bay pa je brez njega na igrišču deloval povsem nemočno. Zdaj Packerse v naslednjem krogu čaka vodilna ekipa lige, New England Patriots. Foto: Reuters
Ben Roethlisberger
Ben Roethlisberger je podelil 21 podaj za 258 jardov, a ni podal za zadetek. Foto: Reuters
Louis Murphy
Louis Murphy je na tekmi v Jacksonvillu ulovil 6 žog za 59 jardov, 19 sekund pred koncem polčasa je dosegel tudi zadetek ... Foto: Reuters
Aaron Morgan
... a so Jaguarji (na sliki Aaron Morgan) Oakland Raiderse vseeno premagali z 38:31 in ostali na vrhu divizije AFC Jug. Foto: Reuters
Michael Turner
Atlanta Falconsi so zmagali še sedmič zapored. Tokrat so v gosteh z 31:10 premagali Panterje iz Caroline. Foto: Reuters
Mark Sanchez
Nad New York Jetsi in Markom Sanchezom so se zgrnili temni oblaki. Po hudem porazu v derbiju proti New England Patriotsom so Jetsi zdaj pred domačim občinstvom klonili še pred Miamijem. Sanchez je vrgel 17 podaj za 216 jardov, eno podajo pa mu je obramba Miamija tudi prestregla. Foto: EPA
Donovan McNabb
Donovana McNabba je takole na tla podrl Tampin Quincy Black. McNabb je sicer igral dobro, zbral je 22 zaključenih podaj za 228 jardov, podal pa je tudi za dva zadetka, a je na koncu ostal praznih rok. Foto: Reuters
DeSean Jackson
DeSean Jackson je v Arlingtonu na začetku zadnje četrtine pretekel 91 jardov in se takole vrgel v končno cono. Že v naslednjem napadu je Jon Kitna vrgel prestreženo podajo, David Akers pa je z uspešnim strelom povišal na 30:20. Cowboysem je uspelo zaostanek prek Wittna sicer znižati, a so Eaglesi poskrbeli, da je zmaga odšla na vzhodno obalo. Foto: EPA
Michael Vick
Michael Vick je nočna mora za obrambo nasprotne ekipe. Sposoben je vreči kirurško natančno podajo, prav tako pa je zelo spreten tudi v igri po tleh. Proti Cowboysem je podelil 16 podaj za 270 jardov, podal pa je tudi za dva zadetka. Foto: EPA
Metrodome
Tekmo med Minnesoto Vikingsi in New York Giantsi so preložili na ponedeljek, potem ko se je streha Metrodoma vdrla med snežno nevihto v Minneapolisu. Začetek tekme je bil že pred tem prestavljen zaradi tega, ker so Giantsi obstali v Kansas Cityju in zaradi nevihte niso mogli pristati v Minnesoti. Kot mogoča prizorišča preložene tekme sta se omenjala stadion Univerze v Minnesoti in Super Dome v New Orleansu, a je vodstvo Lige NFL potrdilo, da se bo tekma v ponedeljek odigrala na Ford Fieldu v Detroitu. Foto: EPA

Patriotsi so se v Chicagu, kjer so vladale brutalne razmere (snežni metež, močan veter in nizke temperature), udarili s tretjo najboljšo obrambo v ligi in jo popolnoma osmešili. Že ob polčasu so gostje iz New Englanda namreč vodili z 0:33. V drugem polčasu so gledalci na Soldier Fieldu videli le dve spremembi izida. Najprej je Shayne Graham gol zadel še tretjič na tekmi, slabih 9 minut pred koncem pa je edini zadetek za domače s tekom, dolgim 1 jard, dosegel Chester Taylor. Obramba Patriotsov je bila izjemna, saj je nasprotniku štirikrat odvzela žogo - Jay Cutler je dvakrat vrgel prestreženo podajo.

Brady razred zase
Zopet je blestel glavni in, po mnenju mnogih, edini kandidat za najkoristnejšega igralca v rednem delu sezone Tom Brady, ki je vrgel 27 zaključenih podaj za 369 jardov (2 zadetka). Patriotsi so zmagali še petič zapored in vknjižili še peto zaporedno tekmo brez izgubljene žoge. To je bila tudi 174. zmaga trenerja Billa Belichicka, ki se je na 10. mestu večne lestvice izenačil z Mikom Holmgrenom.

Brez Rodgersa, brez napada
Naslednji nasprotnik New Englanda, Green Bay Packers, je doživel še en hud udarec v letošnji sezoni, saj je na tekmi z Detroitom ostal brez prvega podajalca, Aarona Rodgersa. Ta je moral igrišče zaradi pretresa možganov zapustiti v drugi četrtini, zamenjal pa ga je Matt Flynn, ki je v zadnjih treh sezonah kot Rodgersova zamenjava zbral le 10 zaključenih podaj za 69 jardov. Tokrat je vrgel 15 zaključenih podaj za 177 jardov, zadnjo priložnost za zmago pa je zapravil v zadnji minuti tekme, ko je na 31 jardih s četrtim neuspešnim poskusom ob rezultatu 3:7 žogo predal gostujoči ekipi. Ta je končala niz 5 zaporednih porazov.

Podaljšek zapravili 9 sekund pred koncem
Niz zaporednih porazov je prekinila tudi Tampa, ki je v sila napeti tekmi v gosteh ugnala Washington Redskinse. Ti so storili ogromno napak, med drugim zgrešili kar dva strela iz neposredne bližine, izgubili žogo po začetnem udarcu ter 9 sekund pred koncem zapravili priložnost za izenačenje izida. Bucaneersi so žogo v končno cono spravili le enkrat, in sicer slabe štiri minute pred iztekom srečanja, podajalec Josh Freeman pa je nato v končno cono stekel še za dve točki (10:17). Redskinsi so za podaljšek potrebovali zadetek in njegovo potrditev. Prvega je 9 sekund pred koncem dosegel Santana Moss, do druge pa po hudi napaki sploh ni prišlo in zmaga je odšla na Florido. Pri domačih je sicer blestel tekač Ryan Torain, ki je že v 1. četrtini pritekel 121 jardov, kar je največ po dosežku Marshalla Faulka novembra 2001, ko je zbral kar 143 jardov. Tekmo je Torain končal pri 172 jardih.

Manning tokrat brez prestrežene podaje
Tudi Coltsi so prekinili niz zaporednih porazov, potem ko so v četrtek v Nashvillu z 28:30 odpravili Tennessee Titanse, ki nikakor ne najdejo poti iz krize. Moštvo iz Indianapolisa je tekmo začelo bliskovito, polčas je zaključilo s prednostjo 21:7. Tokrat podajalec Peyton Manning svojih zvestih navijačev ni šokiral s prestreženimi podajami, ki so Coltsom skoraj pokopale sanje o končnici. Zbral je 319 jardov in podal za dva zadetka. V drugem polčasu so se Titansi pobrali in rezultat znižali na 6 točk razlike, a jim je usodni udarec zadal Adam Vinatieri, ki je slabe tri minute pred koncem s 47 jardov zadel za neulovljivo prednost. Titansi so v zadnjih trenutkih tekme sicer dosegli še en zadetek, ki pa je bil premalo za preobrat. Manning je svoj rekord vrženih vsaj 25 podaj za zadetek na sezono podaljšal še za eno leto, 34-letnik je zdaj 25 podaj ali več za zadetek vrgel že 13. leto zapored. Najbližji zasledovalec je Brett Favre (11 - letos še ni vrgel 25 podaj za zadetek).

Chiefsi razoroženi v San Diegu
V derbiju divizije AFC Zahod so San Diego Chargersi gostili Kansas City Chiefse, ki pa so bili brez prvega podajalca Matta Cassela (operacija slepiča) povsem nemočni. Zamenjal ga je Brodie Croyle, ki je vrgel skromnih 7 zaključenih podaj za mizernih 40 jardov, medtem pa so ga domači branilci štirikrat podrli tudi na tla. Na drugi strani je bil Philip Rivers veliko uspešnejši, vrgel je 18 zaključenih podaj (2 zadetka) za 226 jardov. Obramba domače ekipe je bila izjemna, gostje so si v celi tekmi priigrali le pet prvih poskusov. Sicer fantastičen tekač Jamaal Charles, ki v letošnji sezoni na tekmo po tleh zbere približno 87,5 jarda, se je tokrat ustavil pri številki 40. Chargersi zdaj za vodilnimi Chiefsi v diviziji zaostajajo le še za zmago.

Orli iz Dallasa odleteli z zmago
V derbiju divizije NFC Vzhod so Philadelphia Eaglesi s 30:27 v Arlingtonu ugnali Dallas Cowboyse, ki so se gostom iz Pennsylvanie dobro upirali, v tretji četrtini celo povedli, a nato v zadnjem delu tekme storili dve veliki napaki. Največjo prav na začetku zadnje četrtine, ko je DeSean Jackson pobegnil domačim igralcem in s tekom, dolgim 91 jardov, Philadelphii priboril vnovično vodstvo (20:27). Takoj zatem je Jon Kitna vrgel še prestreženo podajo, David Akers pa je povišal na 20:30. Dallas se vseeno ni predal, na krilih odločnega Kitne je izid z zadetkom zmanjšal Jason Witten, a so bili Eaglesi v zaključku tekme enostavno premočni. Z igro po tleh so potrošili čas in vknjižili še deveto zmago v letošnji sezoni.

Liga NFL, 14. teden, izidi:

TENNESSEE - INDIANAPOLIS 28:30
Podaje: Collins 244 jardov (3 TD); Manning 319 (2 TD).
Tek: Johnson 111; James 49.
Ujete podaje: Johnson 68; Wayne 106.

CAROLINA - ATLANTA 10:31
Podaje: Clausen 107 jardov; Ryan 227 (TD).
Tek: Steward 133; Turner 112.
Ujete podaje: LaFell 38; White 79.

WASHINGTON - TAMPA BAY 16:17
Podaje: McNabb 228 jardov (2 TD); Freeman 266 (TD).
Tek: Torain 172; Blount 68.
Ujete podaje: Moss 82; Benn 122.

DETROIT - GREEN BAY 7:3
Podaje: Stanton 117 jardov (TD); Flynn 177.
Tek: Morris 51; Rodgers 25.
Ujete podaje: C. Johnson 44; Quarless 62.

PITTSBURGH - CINCINNATI 23:7
Podaje: Roethlisberger 258 jardov; Palmer 178 (TD).
Tek: Mendenhall 66; Benson 19.
Ujete podaje: Ward 115; Ochocinco 71.

JACKSONVILLE - OAKLAND 38:31
Podaje: Garrard 159 jardov (3 TD); Cambpell 324 (2 TD).
Tek: Jennings 109; McFadden 123.
Ujete podaje: Lewis 57; McFadden 86.

BUFFALO - CLEVELAND 13:6
Podaje: Fitzpatrick 142 jardov (TD); Delhomme 86.
Tek: Jackson 112; Hillis 108.
Ujete podaje: Stupar 45; Massaquoi 43.

CHICAGO - NEW ENGLAND 7:36
Podaje: Cutler 152 jardov; Brady 369 (2 TD).
Tek: Forte 25; Green-Ellis 87.
Ujete podaje: Bennett 53; Branch 151.

SAN FRANCISCO - SEATTLE 40:21
Podaje: Smith 255 jardov (3 TD); Hasselbeck 285 (2 TD).
Tek: Dixon 60; Robinson 33.
Ujete podaje: Westbrook 87; Martin 73.

NEW ORLEANS - ST. LOUIS 31:13
Podaje: Brees 221 jardov (3 TD); Bradford 231.
Tek: Ivory 47; Jackson 96.
Ujete podaje: Moore 70; Gibson 67.

NY JETS - MIAMI 6:10
Podaje: Sanchez 216 jardov; Henne 55 (TD).
Tek: Tomlinson 49; Brown 55.
Ujete podaje: Cotchery 69; Fasano 33.

SAN DIEGO - KANSAS CITY 31:0
Podaje: Rivers 226 jardov (2TD); Croyle 40.
Tek: Tolbert 66; Charles 40.
Ujete podaje: Sproles in Floyd 51; Copper 15.

ARIZONA - DENVER 43:13
Podaje: Skelton 146 jardov; Orton 166.
Tek: Hightower 148; Moreno 81.
Ujete podaje: Fitzgerald 72; Gaffney 48.

DALLAS - PHILADELPHIA 27:30
Podaje: Kitna 242 jardov (2 TD); Vick 270 (2 TD).
Tek: Jones 41; McCoy 149.
Ujete podaje: Witten 69; Jackson 210.

MINNESOTA - NY GIANTS 3:21
Podaje: Jackson 118 jardov; Manning 187 (TD).
Tek: Peterson 26; Jacobs 116.
Ujete podaje: Rice 60; Nicks 96.

HOUSTON - BALTIMORE 28:34
Podaje: Schaub 393 jardov (3 TD); Flacco 235 (2 TD).

1-4

V končnico se uvrstijo zmagovalci vseh osmih divizij in po dve preostali najboljši ekipi tako iz Konference AFC kot iz Konference NFC.