Barcelona in Real sta lani pred najbližjim zasledovalcem imela neverjetnih 25 točk naskoka. Zdi se, da bo letos razkorak med kluboma in drugimi prvoligaši še večji, njuni dvoboji pa še zanimivejši.
Španci bodo nogometni prvoligaški ples začeli v soboto. Glavna kandidata za osvojitev končne lovorike Barcelona in Real igrata v nedeljo. Barca gostuje v Santanderju, kraljevi klub pa na Majorki. Barcelona je lani osvojila svoj jubilejni 20. naslov španskega prvaka. Na koncu so imeli Katalonci kar 99 točk, tri manj je zbral Real, ki je državni prvak postal že 31-krat. Znova bodo vse oči uprte v njuna dvoboja. Prvi El Clasico bo na sporedu 28. novembra na Camp Nouu. Oba lanska velika derbija je dobila Barca (1:0, 0:2).
Španija prvak na krilih Barcinih nogometašev
Aktualnim državnim prvakom je uspelo zadržati jedro ekipe. Kar osem nogometašev je bilo v zasedbi Španije, ki je v Južnoafriški republiki osvojila naslov svetovnega prvaka, sedem od teh jih je tudi začelo finalno srečanje. "Furia" je na prvenstvu igrala podoben nogomet, kot v zadnjih letih krasi Barcelono. Barca je po evropskem naslovu Španije pred dvema letoma nato imela šampionsko sezono. Od novih prvakov se poleg "Pichichija" lanske sezone Lionela Messija v Kataloniji tudi največ pričakuje. Med omenjenimi je seveda tudi David Villa, ki ga je Barceloni le uspelo pripeljati iz Valencie. Zanj je odštela 40 milijonov evrov.
Trije novi obrazi v Kataloniji
Poleg "El Guaja" bosta dres "blaugrane" na novo oblekla še Adriano in Javier Mascherano. Brazilski nogometaš, ki je uporaben na različnih položajih, je prišel iz Seville, kapetan Argentine na svetovnem prvenstvu pa se seli iz Liverpoola. Zdravniški pregled bo opravil konec tega tedna. Moč Barcine prve ekipe je na svoji koži letos že občutila Sevilla. Andaluzijci so prvo srečanje španskega superpokala pred domačimi gledalci dobili s 3:1, v Barceloni pa so bili povsem nadigrani. Blestela sta Messi in Xavi Hernandez, ki bo tudi letos poveljeval igri varovancev Pepa Guardiole. Stebra obrambe ostajata Carles Puyol in Gerard Pique, udarni dvojec v vezni vrsti pa bo s Xavijem sestavljal Andres Iniesta.
Iz Katalonije tudi Ibra?
Nejasna je usoda Zlatana Ibrahimovića, ki je pred lansko sezono kot velika okrepitev prišel iz Interja. V Kataloniji se Šved z bošnjaško-dalmatinskim poreklom ni najbolje znašel in je blizu odhodu v Milan. V tem primeru bo tako več minut namenjenih Bojanu Krkiću. Barco sta letos zapustila Thierry Henry in Rafael Marquez, ki sta odšla v New York, Dmitro Čigrinskij se je vrnil v Šahtar, Yaya Toure pa je odšel v Manchester City. Na posodo je Barca znova poslala Brazilca Keirrisona in Henriqueja ter domačina Victorja Sancheza. V klubu sta še Aleksandr Hleb in Victor Caceres, a nanju Guardiola ne računa in jima klub želi najti novi sredini.
Cesc bo moral na vrnitev še počakati
Barceloni letos znova ni uspelo pripeljati domov Cesca Fabregasa. Arsenal oziroma natančneje Arsene Wenger ni popustil pod pritiskom in kapetana kljub njegovi želji po odhodu zadržal v Londonu. Namesto njega bo Guardiola več minut ponudil nekaterim mladeničem, ki so se lani pod taktirko Luisa Enriqueja izkazali z uvrstitvijo v drugo špansko ligo. Po lanski sezoni se je z mesta predsednika poslovil Joan Laporta, ki ga je na položaju zamenjal Sandro Rossell. Odšel je tudi športni direktor Txiki Begiristain, zamenjal ga je nekdanji klubski vratar in rekorder po nastopih za Španijo Andoni Zubizarreta.
Mourinho prvi zvezdnik prestopnega roka
Real Madrid je letos znova poskrbel za najbolj odmeven prestop. Lansko leto je v klub uspel zvabiti enega najboljših nogometašev na svetu portugalskega zvezdnika Cristiana Ronalda, zdaj pa so v špansko prestolnico uspeli pripeljati trenerja aktualni evropskih prvakov Joseja Mourinha. Nogometaši Barcelone, ki jih je portuglaski strokovnjak zaustavil pri branjenju naslova v Ligi prvakov, trdijo, da se ga ne bojijo in da je njegov prihod le še dodatna spodbuda.
Racionalno poslovanje v Madridu
Letošnje poletje sta Florentino Perez in Jorge Valdano v primerjavi s preteklimi leti poslovala zelo racionalno. Lani sta samo za nakup Ronalda porabila vrtoglavih 96 milijonov evrov, letos pa v Madridu niso bili tako razsipni z denarjem. Pripeljali so šest novih nogometašev. S tem so dobili tudi dve bitki z največjim tekmecem Barcelono. V Kataloniji so se že ogreli za Sergia Canalesa, a je velik up španskega nogometa rodni Santander za 4,5 milijona evrov zamenjal s prestolnico.
Nemška junaka v belem dresu
Druga zmaga nad Barco je prihod Mesuta Özila. Nemški reprezentant turškega porekla je blestel na preteklem svetovnem prvenstvu, v medijih pa je večkrat razkril simpatije do Barcelone, a je na koncu vseeno iz Werderja za približno 15 milijonov odšel v Real. V Madridu se je pridružil rojaku Samiju Khediri, ki ima za sabo prav tako izjemno prvenstvo. Vezist s tunizijskimi koreninami je iz Stuttgarta prišel za 12 milijonov evrov.
Carvalho znova pod Mourinhovo taktirko
Največ denarja so pri kraljevem klubu namenili za nakup Argentinca Angela Di Marie. Benfici so odšteli 25 milijonov evrov. Prišla sta še Španec Pedro Leon, ki se je izkazal v dresu kluba iz predmestja glavnega mesta Getafeja, in portugalski branilec Ricardo Carvalho, s katerim je z Mourinhom uspešno sodeloval že pri Portu in Chelseaju.
Veliki dvoboj Mourinho - Guardiola
Mourinho je v Madrid prišel z enim samim namenom – zmagovati. Klub že dve leti ni osvojil nobene lovorike, na El Clasicih je vknjižil štiri zaporedne poraze in posledično je vsekakor čas za spremembe. Pri najbolj trofejnem evropskem klubu so našli najboljšo rešitev. Zanimivo, da Mourinho še ne uporablja svoje taktike v medijih, saj za zdaj o največjih tekmecih govori zelo spoštljivo. Dejal je, da občuduje in zelo spoštuje trenerja Barce Guardiolo, ki je edini pravi za vodenje tega kluba, in da bi, če bi bil sam predsednik Kataloncev, Pepu ponudil kar desetletno pogodbo.
Real brez ikone kluba
Kljub odličnemu poslovanju pa so si vodilni možje Reala pri navijačih prislužili manjšo črno piko. Po 16 letih je klub zapustil eden najbolj prepoznavnih nogometašev moštva in najboljši strelec v bogati zgodovini Madridčanov Raul Gonzalez. Za 33-letnega napadalca, ki je bil tudi kapetan, v ekipi ni več prostora, zato se je preselil v Nemčijo k Schalkeju. Prav tako je odšel Jose Maria Guti, ki je bil v klubu dolgih 15 let. V Gelsenkirchen k Schalkeju se je preselil še bolj kot ne odsluženi nemški branilec Christoph Metzelder. Vsi so odšli brez odškodnin.
Real na trgu še ni rekel zadnje?
Na začetku sezone ima kar nekaj nogometašev Reala težave s poškodbami. Dalj časa bo odsoten brazilski zvezdnik Kaka, na seznamu poškodovanih so še Pepe, Fernando Gago, Raul Albiol in Ezequiel Garay. S prihodom novih nogometašev se je še zaostrila že tako velika konkurenca v moštvu. Nekateri posledično ne bodo dobili veliko priložnosti. Na izhodnih vratih naj bi bil tudi nizozemski reprezentant Rafael van der Vaart. Real pa na nogometni tržnici še ni rekel zadnje besede. Mourinho naj bi si želel klasičnega napadalca, kot sta Didier Drogba ali Emmanuel Adebayor, a prihoda omenjenih sta verjetno nemogoča. Še vedno v kraljevem klubu ne skrivajo simpatij do Maicona, pred kratkim pa naj bi se navdušili tudi nad Javierjem Pastorejem. Argentinec, ki je s Palermom igral tudi proti Mariboru, je selitev zanikal.
Valencia v sivo povprečje
Kot že rečeno, se v Španiji vse vrti okoli največjih dveh klubov. Drugi tako finančno kot tudi rezultatsko močno zaostajajo. Največ je letos izgubila Valencia, ki je bila lani tretja. Zapustili so jo kar trije reprezentanti. Villa, ki je bil najboljši igralec "netopirjev", je odšel v Barcelono, David Silva se je preselil v Manchester City, Carlos Marchena pa je okrepil Villareal. Odšel je tudi Srb Nikola Žigić, najodmevnejša okrepitev pa je Roberto Soldado.
Fabiano še naprej v Andaluziji
Četrta je bila lani Sevilla. Španski pokalni prvaki niso najbolje začeli letošnje sezone. Proti Barci so klonili v superpokalu, Braga pa jih je izločila v boju za uvrstitev v Ligo prvakov. V klub je iz Valencie prišel branilec Alexis Delgado, moštvo pa je zapustil omenjeni Adriano. Andaluzijcem je za zdaj uspelo zadržati brazilskega napadalca Luisa Fabiana.
Še naprej udarna naveza Kun-Forlan
Dva zvezdnika je v svoji sredini uspelo obdržati tudi madridskemu Atleticu. Lansko sezono so v prestolnici končali šele na devetem mestu, a so jo rešili z osvojitvijo Evropske lige. V klubu ostajata Sergio Agüero in najboljši igralec svetovnega prvenstva Diego Forlan, ki se mu je pridružil rojak Diego Godin. Iz Deportiva je prišel Brazilec Filipe Luis. Za mesta tik pod vrhom se bosta najverjetneje borila še Deportivo in Villareal. Omeniti velja še Athletic Bilbao, ki ostaja pri svoji politiki le baskovskih igralcev. Po lanski sezoni se je poslovil eden najbolj legendarnih igralcev v zgodovini kluba Joseba Etxeberria. "Leve" je zapustil tudi Franciso Yeste, ki je bil v zadnjih sezonah eden izmed glavnih nosilcev igre.
Prvoligaški konkurenci so se pridružili baskovski Real Sociedad, Hercules iz Alicanteja in Levante iz Valencie. Izpadli so Valladolid, Tenerife in Xerez.
Špansko prvenstvo: 1. krog:
Sobota ob 18.00:
ALICANTE - ATHLETIC BILBAO
Ob 20.00:
MALAGA - VALENCIA
Ob 22.00:
LEVANTE - SEVILLA
Nedelja ob 17.00:
ESPANYOL - GETAFE
REAL SOCIEDAD - VILLARREAL
DEPORTIVO - ZARAGOZA
OSASUNA - ALMERIA
Ob 19.00:
SANTANDER - BARCELONA
Ob 21.00:
MALLORCA - REAL MADRID
Ponedeljek ob 21.00:
ATLETICO MADRID - SPORTING GIJON
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje