"Odkrito rečeno, nisem vedel, kdo je. A ko sta mi na Fifinem kongresu v Mehiki dva različna vira, popolnoma domača v Uefinih vodah, rekla, da bi to bil pravi kandidat za novega predsednika Uefe, sem si ga zapomnil," začenja v pogovoru za MMC pripovedovati Matt Slater, nekdanji BBC-jevec in zadnje tri mesece glavni športni novinar otoške novičarske agencije Press Association, ki je v orbito kot kandidata za novega predsednika Evropske nogometne zveze (Uefa) izstrelila Čeferinovo ime.
Že ob objavi računa na večinsko podporo članic
V ruski prestolnici se bodo sešli regionalni predsedniki nogometnih zvez, ki jih je pred štirimi leti bolj na sosedski podlagi začel organizirati ravno predsednik slovenske zveze. Sčasoma je to preraslo v skupino 14 držav na čelu z Rusijo, gostiteljico naslednjega SP-ja in deželo glavnega pokrovitelja Uefe. Zdaj se iz Moskve pričakuje Čeferinova objava kandidature, ki pa bo pomenila tudi, da Slovenca podpira več kot polovica od 55 članic Uefe, s čimer bi postale predsedniške volitve 14. septembra na izrednem kongresu v Atenah bolj formalnost.
Neobremenjen s starimi grehi Uefe in Fife
Pri 48 letih velja Čeferin v nogometnofunkcionarskih vodah za mladega človeka, priljudnega vedenja, poliglota, vestnega udeleženca sestankov in na koncu koncev je še odvetnik, kar je v nogometu tako v Sloveniji kot v Evropi velika prednost. A po Fifini aferi in sestopu cesarja Seppa Blatterja, ki je ob tem s seboj potegnil tudi predsednike Uefe in igralsko legendo Michela Platinija, je Čeferin predvsem nov obraz, ki ni v ničemer obremenjen s starimi grehi, obenem pa v njegovo korist igra nogometna geopolitika (glej spodaj).
Silenzio stampa, a optimizma se več ne skriva
Aleksander Čeferin je že vse od prvega poročila Press Association 17. maja vztrajal pri: "Brez komentarja". Vse do uradne objave, ali bo kandidiral za predsednika Uefe ali ne, ne bo uradne izjave, so ponavljali v Nogometni zvezi Slovenije, kjer pa so dali vedeti, da je to osebna odločitev prvega moža. Preostal je le otip utripa na Grosupljem, v Ljubljani in na Brdu. Če so bili še pred tednom dni v Čeferinovi okolici zadržani in previdni, zdaj optimizma ne zakrivajo več.
Prijateljski tekmi za zmagovito lobiranje
Štiri dni po gostovanju Slovenije v Malmöju na Švedskem je Čeferinovo kandidaturo javno podprla četverica nordijskih zvez. Švedska, Danska, Norveška in Finska so se ob tem celo zavezali, da bodo dejavno pomagali pri kandidaturi. Sočasno so v odprtem pismu še zapisali prvo Čeferinovo izjavo, ki je potrdila, da lobiranje poteka v polnem zamahu. Še isti dan v petek je sledila podpora iz velike Italije.
"Uefa mora iti v korak s časom in spremembami, ki so že zavele na Fifi in dveh ameriških konfederacijah. Čeferin najbolje ustreza profilu človeka, ki je sposoben uresničiti zamisel in izvesti reforme. Če bodo Slovenci uradno predlagali Čeferina, ga bo Nogometna zveza Italije odločno podprla," je poudaril predsednik Figca Carlo Tavecchio, ki je že predtem dal vedeti, da bo skušal pregovoriti glavnega favorita Španca Angela Mario Villarja, da naj sploh ne kandidira. Sledila je nedeljska prijateljska tekma s Turčijo, kjer ni manjkal predsednik njihove zveze Yildirim Demirören. V VIP-u v Stožicah je po preštevanju držav podpornic številka prišla do 20. Sledila sta še plodna ponedeljek in torek, tako da je bil polet v Moskvo skoraj že brezskrben.
Že v Mehiki z največjo podporo
Skok nazaj na Fifin kongres v Ciudad de Mexico, kjer je Slater nadaljeval anketo med Evropejci. Ugotovil je, da so ob standardnih favoritih, kot sta omenjeni Villar, zdaj v. d. predsednika Uefe, in drugi podpredsednik, Nizozemec Michael van Praag (edini že uradni kandidat), ob omembi Čeferina večinoma presenetljivo izbrali "neznanega" Slovenca.
NNC Brdo očaral predsednike zvez
"Hitro sem začel raziskavo in ugotovil, da postaja idealni kandidat. Slovenija uživa ugled male urejene države in nogometne zveze, v preteklosti je bilo nekaj reprezentančnih uspehov, predvsem pa zna Čeferin prepričati ljudi z nastopom. Uslužbenci Uefe so navdušeni pripovedovali o njem. Gre za mladega človeka, odvetnika, ki je most med Zahodom in Vzhodom. Pred prihodom v Mehiko je bilo veliko funkcionarjev na odprtju nacionalnega nogometnega centra, ki jim je vzel sapo," je Slater nizal argumente, ki so zgradili Čeferinovo predsedniško kandidaturo in potrdil, da je bil postanek evropske nogometne smetane na Brdu ključni trenutek, ko se je sprožil plaz.
Šibkost, ki je hkrati tudi prednost
"Edina težava, ki jo vidim, a je to hkrati tudi prednost: nov in premlad. A po drugi strani so bile jasno dane pobude, da na primer veteran van Praag ali pa Villar samo dokončata Platinijev mandat do leta 2019 in naredita prostor za veliko mlajšega predsednika. Očitno pa je želja po novem obrazu res velika in neomadeževan novinec je zdaj kar favorit," poudarja priznani britanski novinar. Slater sklepa, da je Čeferinu naklonjena tudi večina izmed petih otoških zvez iz domovine nogometa, kjer se po bolečem porazu v kandidaturi za SP 2018 sicer raje ukvarjajo sami s seboj kot z urejanjem evropskih zadev.
O nogometni kombinatoriki Uefe se je za MMC razgovoril priznani profesor Borja Garcia, ki domuje na univerzi Loughborough, eni izmed petih najboljših britanskih vseučilišč. Znanstveno se ukvarja z vodenjem in upravljanjem evropskega nogometa.
Kljub raznolikosti obstajajo znotraj Uefe različni bloki. Severnjaki s skromnimi ligami zahtevajo dobro upravljanje in enakopravnost. Zahodni blok običajno identificiramo s petimi velikimi nogometnimi narodi, a tu so še srednje pomembne sile, kot so Portugalska, Nizozemska, Švica. Otoške zveze (Home Nations) so spet nekaj posebnega.
In tukaj je vzhodni blok, ki vključuje tudi vplivni in finančno močni zvezi Rusije in Turčije. Gre za heterogeno skupino, ki se lahko deli na države v ruski orbiti in zunaj nje, a ravno tu nastopi Aleksander Čeferin. Na njegovo pobudo je iz balkanske skupine zvez zdaj nastala široka regionalna skupina 14 članic, ki tlakuje pot do predsedniškega prestola.
Michel Platini je desetletje vodil evropski nogomet s trdno podporo malih zahodnih in vzhodnih držav, ki jim je na začetku obljubil več denarja od Lige prvakov. Platini je večino nalog izpolnil: reforma kvalifikacij Lige prvakov in Evropske lige je je odprla vrata raja manjšim državam in klubom (lep primer je NK Maribor), s podobnim namenom je bil na 24 udeleženk razširjen Euro, ustvarjena je Liga narodov.
Sočasno je Vzhodna Evropa pridobila veliko moči in spoštovanja na najvišjih ravneh. Glavno zaslugo ima vpliv Rusije, a tudi posledica uspešnega Eura 2012 na Poljskem in Ukrajini, svoj delež je dodala Turčija. V zdajšnjem izvršnem odboru Uefe je tako 8 od 15 članov z Vzhoda. In zdaj Vzhodnjaki ne bi samo volili nekoga, ki bi jim obljubil več denarja in enakopravnejše izhodišče, temveč si želijo svojega človeka na vrhu Uefe. Novi predsednik mora biti hkrati dovolj tudi Zahodnjak, kar pripelje do tega, da je družbeno spretni Čeferin skoraj idealni kandidat, najbrž tudi s podporo Giannija Infantina.
In kdo bo vladal doma?
Čeferin je podpredsednik pravnega odbora pri Uefi in član disciplinskega odbora pri Fifi. Februarja letos je bil soglasno izvoljen za drugi mandat na čelu NZS-ja, kamor se je zavihtel februarja 2011 po odstopu Ivana Simića zaradi spora z reprezentanti glede bonusov za igranje na SP-ju 2010. In če bo Čeferin zdaj kandidiral in najbrž postal predsednik Uefe, se odpira novo domače vprašanje: kdo bo novi predsednik NZS-ja, najbolj urejene, premožne in tudi vplivne športne zveze v Sloveniji?
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje