Kristjan Čeh ima v finalih olimpijskih iger sedem veljavnih metov od 12. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS v času olimpijskih iger odgovarjamo na vaša vprašanja o dogajanju v Parizu. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

2383. V finalih tehničnih disciplin se po navadi nabere 60 metov. Zanima me, kje in kdaj je bilo največ in najmanj veljavnih poskusov v zadnjem obdobju na velikih tekmovanjih?
Luka Benčina

Sorodna novica Čeh: Naredil sem korak naprej od Tokia

Preveril sem obe največji tekmovanji, kjer nastopajo vsi najboljši atleti na svetu (olimpijske igre in svetovna prvenstva) od leta 2010 naprej.

V tem času je bilo najmanj neveljavnih poskusov na svetovnem prvenstvu v Dohi leta 2019 v ženskem kopju, ko je bilo zabeleženih le pet neveljavnih metov, uspešnost je bila torej 91,7-odstotna.

Na drugi strani te skrajnosti pa so olimpijske igre, ki smo jim ravno priča − v Parizu torej. V suvanju krogle je bilo veljavnih le 30 od 59 metov (zmagovalec Ryan Crouser v zadnji seriji ni več nastopil), kar znaša komaj 50,9 odstotka veljavnosti.

2384. Koliko pa znaša povprečje?

V tem času − torej od svetovnega prvenstva 2011 naprej − je bilo v finalih vseh štirih disciplin izvedenih 5067 metov, veljavnih pa je bilo 3729, kar znaša 73,59 odstotka. Vse podrobnosti so v zadnjih dveh tabelah. Najprej poglejmo razliko po spolu.

disk932131870,71

Opomba: V Parizu še niso izpeljali vseh finalov v kopju in krogli, zato je število poskusov v tej disciplini nekoliko nižje.

Po objavi tega članka smo prejeli še eno vprašanje na temo Kristjana Čeha.

Sorodna novica Čeh za 90 cm zgrešil bron, presenetljivi olimpijski prvak Jamajčan Stona

2385. Kristjan Čeh je z rezultatom 68,41 m ostal brez medalje. Kdaj je nazadnje kdo na velikem tekmovanju v metu diska ostal brez medalje s takšnim (ali morda celo boljšim) rezultatom? Se da morda izračunati tudi povprečne rezultate dobitnikov posameznih medalj na velikih tekmovanjih v obdobju denimo po 80. letih, ko so bili rezultati zelo 'sumljivi'?
Peter Pavlovič

Preveril sem vse finale velikih tekmovanj od leta 1983 naprej, ko je bilo organizirano prvo svetovno prvenstvo.

Izid 68,41 bi kar na 41 od 42 velikih tekem zadoščal za medaljo. S tem izidom bi brez medalje ostal le lani na svetovnem prvenstvu (kjer je bil drugi), takrat je za tretje mesto zadoščalo 68,85. Druga izjema se je torej zgodila včeraj, na 43. veliki tekmi od leta 1983 naprej.

V spodnji tabeli so še povprečne daljave za posamezno mesto na velikih tekmah.