Kot je sporočil vrhovni sodnik Asif Said Khosa, bodo ta posebna sodišča omogočala žrtvam, da spregovorijo brez strahu pred povračilnimi ukrepi.
V tej konservativni muslimanski državi je družinsko nasilje tabutema, o kateri se ne govori, vsako leto pa je na tisoče primerov nasilja nad ženskami, od posilstev in drugih spolnih napadov do napadov s kislino, ugrabitev in t. i. umorov iz časti.
Kar vsaka tretja Pakistanka naj bi bila žrtev takšnega ali drugačnega nasilja.
"Po vsem Pakistanu bomo imeli 1.016 sodišč, ki se bodo ukvarjala z nasiljem na podlagi spola, najmanj eno tovrstno sodišče v vsakem okrožju," je dejal Khosa v nagovoru kolegom sodnikom. "Ozračje teh sodišč bo drugačno od drugih sodišč v tem pogledu, da bodo tu lahko tožnice spregovorile iskreno brez strahu."
Večina primerov neprijavljena
Nova sodišča bodo delovala v že obstoječih sodnih poslopjih, a bodo zaslišanja za družinsko nasilje potekala ločeno od drugih primerov. Pilotno tovrstno sodišče so odprli leta 2017 v Pundžabu.
Pakistanski odbor za človekove pravice, neodvisno opazovalno telo, je v svojem poročilu za leto 2018 poročal o najmanj 845 primerih spolnega nasilja nad ženskami.
Odbor ob tem opozarja, da se nasilje nad ženskami v veliki večini sploh ne prijavlja, še posebej na podeželju, kjer revščina in stigmatizacija žrtvam preprečujeta, da bi spregovorile.
Pakistan je bil v Reutersovi raziskavi lani uvrščen na šesto mesto najnevarnejših držav za ženske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje