Kitajski predsednik Ši se je v torek in sredo mudil v Šinjangu in obiskal regionalno prestolnico Urumči, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Med obiskom je dejal, da Šinjang ni več "oddaljeno provincialno območje, ampak osrednje vozlišče," saj je povezano tudi s kitajsko pobudo "Pas in cesta", načrtom, ki si prizadeva za izgradnjo avtocest, železnic, pristanišč in druge infrastrukture v več kot 60 državah.
Na svojem prejšnjem potovanju v ujgursko avtonomno regijo Šinjang leta 2014 je Ši razmere v regiji opisal kot mešanico "aktivnih nasilnih terorističnih dejavnosti, intenzivnega boja proti separatizmu ter bolečega obdobja posredovanja in zdravljenja".
Po navedbah nekaterih organizacij za človekove pravice in tujih vlad so se od takrat v regiji začela uporabljati "internacijska taborišča", v katera naj bi bilo prisilno prepeljanih do milijon Ujgurov. Kitajske oblasti medtem menijo, da je posredovanje v regiji ključno za preprečevanje terorističnih napadov, poroča EFE.
Domnevne zlorabe muslimanskih manjšin na tem območju so bile v zadnjih letih v središču sporov med Kitajsko in zahodnimi državami, pri čemer so na prvem mestu ZDA. Ameriško zunanje ministrstvo je lani objavilo poročilo o genocidu, v katerem je med zločini kitajskih oblasti izpostavilo "mučenje, preganjanje, sterilizacijo in prisilno delo".
Peking na drugi strani zanika, da bi v ujgurski avtonomni regiji Šinjang potekalo prisilno delo ali zatiranje verskih praks, in ob tem trdi, da informacije temeljijo na "neutemeljenih obtožbah, ki močno razburjajo tudi prebivalce tega območja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje