Predsednik Obama, ki je v sredo v večernih urah stopil pred novinarje, je povedal, da ga je sram zaradi najslabšega izida demokratov na kongresnih volitvah v zadnjih 70 letih. Priznal je, da je republikanska stranka močno premagala demokratsko, in povedal, da ima za seboj težko noč. "Nekatere volilne noči so zabavnejše od drugih. Nekatere so razveseljive, druge ne," je povedal Obama.
Potem ko so republikanci odnesli demokratsko večino v predstavniškem domu, pridobili nekaj sedežev v senatu in zmagali v večini guvernerskih bitk, je vidno skrušeni predsednik ZDA priznal, da ni začutil razpoloženja Američanov in njihovega razočaranja z delom njegove administracije. "To je posledica tega, da živim v "mehurčku" Bele hiše, saj sem med kampanjo dobil drugačno predstavo," je povedal Obama. "Volitve so mi pokazale, da moram opraviti boljše delo, kot morajo tudi vsi drugi v Washingtonu," je še dodal.
Obama obljubil sodelovanje z republikanci
Obama je obljubil, da bo sodeloval z na novo okrepljeno republikansko stranko, in napovedal, da se bo sešel z vodjema republikancev v predstavniškem domu in senatu, Johnom Boehnerjem in Mitchem McConnellom, na sestanek, kjer bodo razpravljali o področjih sodelovanja, pa bo povabil tudi demokratska predstavnika. "Na kompromis sem bil pripravljen v preteklosti in bom pripravljen tudi naprej," je povedal in dodal, da lahko že zdaj napove sodelovanje na področju energetske neodvisnosti, izobraževanja in zaposlovanja.
Kljub pripravljenosti za sodelovanje pa je Obama povedal, da nikakor ne bo popuščal pri zdravstveni reformi, zmanjševanju javnega dolga, finančni regulaciji in zmanjševanju davkov, kar je po mnenju Guardiana dokaz, da sta pred Washingtonom dve leti napornih in napadalnih razprav.
V ospredju bosta denar in javni dolg
Razkol med Belo hišo in republikansko stranko glede odgovornosti za nastali dolg države se bo še poglobil danes, ko bo ameriška centralna banka Fed za reševanje ameriškega gospodarstva namenila 600 milijard dolarjev. Obama namreč vztrajno zagovarja vse milijarde dolarjev, ki so jih namenili za reševanje gospodarstva, saj ga je nujno treba potegniti iz najhujše recesije po 30 letih prejšnjega stoletja. Republikanci na drugi strani trdijo, da tovrstni stimulativni svežnji pomenijo ogromno zadolžitev Amerike v naslednjihi desetletjih.
Na tiskovni konferenci je Obama priznal, da se zaveda jeze Američanov. "Nobenega dvoma ni, da je prva skrb ljudi gospodarstvo," je dodal, da so na tokratnih volitvah izrazili zaskrbljenost, da njegova administracija ni naredila zadostnega napredka.
Boehner: Zdravstvena reforma je pošast
Medtem je novi vodja predstavniškega doma John Boehner, ki bo januarja nadomestil Nancy Pelosti, ponudil prvi vpogled na bojno polje, ki se obeta Washingtonu. "Američane skrbi, da bo vlada prevzela nadzor nad zdravstvenim zavarovanjem, zato mislim, da moramo znova dobro premisliti, preden uveljavimo to pošastno idejo," je povedal Boehner in dodal, da je ena izmed republikanskih prioritet tudi zmanjšanje javne porabe.
"Jasno je, da Američani želijo, da ukrepamo glede porabe tukaj v Washingtonu in pomagamo ustvariti razmere za nova delovna mesta," je povedal Boehner in ob tem nakazal, da si bodo republikanci prizadevali zadržati ukinitev davkov, ki bi koristila predvsem najbogatejšim ljudem. Tukaj se mu je po robu takoj postavil vodja demokratske večine v Senatu Harry Reid, ki je odločno povedal: "To se ne bo zgodilo."
Dve naporni leti v Washingtonu
Pred ZDA je torej težko obdobje kongresnega dvovladja. Kdo bo v naslednjih dveh letih močnejši, bo pokazal čas, zagotovo pa pred predsednikom Obamo, njegovo administracijo in demokrati ni lahko obdobje. Guardian je zapisal: "Če bodo demokrati še naprej delali napake, bodo leta 2012 zagotovo izgubili tudi večino v senatu".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje