Posledice enega od izraelskih napadov na sirsko vojaško infrastrukturo po koncu vladavine Bašarja Al Asada. Foto: Reuters
Posledice enega od izraelskih napadov na sirsko vojaško infrastrukturo po koncu vladavine Bašarja Al Asada. Foto: Reuters

"Izraelski napadi so uničili znanstveni inštitut in druge vojaške objekte v Barzehu na severu Damaska, ciljali pa so tudi vojaško letališče v zaledju prestolnice," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Kot so dodali, so bila tarča napadov med drugim tudi skladišča balističnih raket scud na območju Kalamun.

Poročila o izraelskih napadih na Sirijo se vrstijo, odkar so uporniki v bliskoviti ofenzivi pretekli konec tedna strmoglavili predsednika Bašarja Al Asada. Izraelska vojska je po navedbah observatorija izvedla že več sto napadov s ciljem uničenja vojaških zmogljivosti sosednje države.

Doslej je uničila številna najpomembnejša vojaška območja v Siriji, vključno z letališči in njihovimi skladišči, radarji, signalnimi postajami in številnimi skladišči orožja in streliva na različnih lokacijah.

Le nekaj ur po padcu Al Asadove oblasti je izraelska vojska vstopila tudi v tamponsko območje na okupiranem Golanskem višavju, ki ločuje izraelske in sirske položaje, in s tem prekršila dogovor o premirju iz leta 1974. Omenjeno območje, ki ga nadzorujejo sile Združenih narodov, razmejuje Sirijo z njenimi ozemlji na Golanskem višavju, ki je pod izraelsko vojaško okupacijo od leta 1967.

Škoda na sirskem vojaškem objektu po izraelskem napadu. Foto: Reuters
Škoda na sirskem vojaškem objektu po izraelskem napadu. Foto: Reuters

Po petkovi molitvi Sirci slavili padec Al Asadove oblasti na osrednjem trgu v Damasku

V petek je množica ljudi obiskala Mošejo Omajadov oziroma Veliko damaščansko mošejo v sirskem glavnem mestu, kjer je predsednik prehodne sirske vlade vernikom dejal, da se za državo obetajo novi začetki. Po molitvi so se številni Sirci zbrali na ulicah na osrednjem trgu v Damasku in proslavili padec oblasti predsednika Al Asada, poroča Deutsche Welle.

Ta je razveselil tudi številne Sirce po Evropi, kamor je od leta 2015 odšlo skoraj 4,5 milijona sirskih beguncev, ki so bežali pred državljansko vojno in humanitarno krizo, navaja Euronews. Njihova pričakovanja pa spremljata tudi negotovost in zaskrbljenost glede politične prihodnosti v državi.

Uporniške skupine s sunitsko Hajat Tahrir al Šam (HTS), nekdanjo vejo Al Kaide v Siriji, na čelu so v bliskoviti ofenzivi premagale sirsko vojsko in zavzele pomembna mesta, v nedeljo tudi glavno mesto Damask. Al Asad pa je zatočišče našel v Rusiji.

Ker skupina HTS izvira iz veje mreže Al Kaida in jo številne države označujejo za teroristično organizacijo, se pojavljajo strahovi, kakšna bo usoda številnih skupnosti v etnično heterogeni Siriji, vključno z alaviti, ki jim pripada družina Al Asad.

Predsednik sirske prehodne vlade Mohamed Al Bašir je v torek pozval k stabilnosti in miru v državi, ki pa še zdaleč ni enotna.

Sorodna novica Skupina G7 poziva k mirnemu prenosu oblasti v Siriji. Blinken upa na nesektaško vlado.

Po padcu oblasti ubitih najmanj 21 civilistov

Sirski observatorij je sporočil, da je bilo v tednu po padcu Al Asadove oblasti v eksplozijah dotlej neeksplodiranih naprav ubitih najmanj 21 ljudi, vključno z dvema otrokoma.

Šest civilistov je bilo ubitih v Homsu, štirje v Deir Az Zoru, po trije v Palmiri in Manbidžu, po dva v Alepu in Idlibu ter eden v Tal Rifatu, poroča Al Džazira.

Ti ljudje so umrli zaradi eksplozij min, ki so ostale neeksplodirane iz časa vojne.

Turčija ponovno odpira veleposlaništvo v Damasku

Turški zunanji minister Hakan Fidan je dejal, da turško veleposlaništvo v Damasku spet začenja delovati. "Želimo videti Sirijo, svobodno od terorja, v kateri manjšine ne bodo zlorabljane," je Fidan dejal v petek.

Turški minister je dodal, da je ključni strateški cilj Turčije v Siriji uničenje kurskih Ljudskih zaščitnih enot (YPG), ki uživajo podporo ZDA, a jih Turčija označuje za teroristično skupino. YPG je bil ključna skupina v boju proti džihadistični Islamski državi v Siriji.

Krizno srečanje v Jordaniji

Jordanija bo danes gostila krizno srečanje o Siriji, ki se ga bodo udeležili zunanji ministri več zahodnih in arabskih držav. V petek so na videokonferenci o razmerah v Siriji po padcu Al Asadove vladavine razpravljale članice skupine najrazvitejših svetovnih gospodarstev G7.

Številni Sirci so se po petkovi molitvi zbrali na osrednjem trgu v Damasku in praznovali padec Al Asadove vladavine . Prav na tem trgu so se sicer leta 2011 začele vstaje proti oblastem, sledila je krvava državljanska vojna, v katero so se vpletle tudi številne države. Foto: Reuters
Številni Sirci so se po petkovi molitvi zbrali na osrednjem trgu v Damasku in praznovali padec Al Asadove vladavine . Prav na tem trgu so se sicer leta 2011 začele vstaje proti oblastem, sledila je krvava državljanska vojna, v katero so se vpletle tudi številne države. Foto: Reuters