Posledice napada na begunsko taborišče Al Mavasi. Foto: Reuters
Posledice napada na begunsko taborišče Al Mavasi. Foto: Reuters

Izraelski vojaški radio je sporočil, da so izraelske zračne sile merile na položaj, kjer naj bi bil vojaški poveljnik Hamasa Mohamed Deif. Uradnik izraelskih sil je sicer dejal, da ni jasno, ali je bil Deif ubit. Po navedbah vojaškega radia se je Deif skrival v stavbi na humanitarnem območju zahodno od mesta Han Junis na jugu Gaze. Hamas je zvečer zanikal, da bi Deif umrl v napadu. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na novinarski konferenci po napadu dejal, da še ni jasno, ali je bil Deif ubit v napadu, in dodal, da "bodo, tako ali drugače, prišli do celotnega vodstva Hamasa".

Deif je bil eden od vodij Hamasovega napada na Izrael 7. oktobra. Preživel je sedem izraelskih poskusov atentata, zadnjega leta 2021, in je že desetletja na vrhu izraelskega seznama najbolj iskanih oseb. V preteklih 30 letih je napredoval na vrh Hamasa in razvil mrežo predorov in strokovno znanje o izdelavi bomb. Odgovoren je za smrt več deset Izraelcev v samomorilskih bombnih napadih.

Ministrstvo za zdravje v Gazi je sporočilo, da je bilo v napadu ubitih najmanj 71 Palestincev, 289 pa jih je bilo ranjenih. Pozneje se je število mrtvih zvišalo na 90, število ranjenih pa na več kot 300.

Hamas je sporočil, da je izraelska trditev o napadu na vodjo skupine laž in da je njihov namen opravičiti napad. Visoki uradnik Hamasa Abu Zuhri ni potrdil, ali je bil Deif navzoč na kraju napada, izraelske obtožbe pa je označil za "nesmisel". "Vsi mučeniki so civilisti in to, kar se je zgodilo, je bilo hudo stopnjevanje genocida – z ameriško podporo in molkom sveta," je za Reuters dejal Zuhri in dodal, da napad kaže, da Izraelu ni do sklenitve dogovora o prekinitvi ognja.

Ni še jasno, kako bo napad vplival na pogajanja o prekinitvi ognja, ki potekajo v Dohi in Kairu.

Medtem ko je Netanjahu na novinarski konferenci zatrdil, da bodo
Medtem ko je Netanjahu na novinarski konferenci zatrdil, da bodo "tako ali drugače prišli do celotnega vodstva Hamasa", je na ulicah Tel Aviva potekal nov protestni shod svojcev ugrabljenih 7. oktobra, ki protestirajo proti vladi. Foto: Reuters

Izrael trdi, da so se teroristi skrivali med civilisti

Izraelska vojska je sporočila, da je poleg Deifa merila tudi na Rafo Salamo, poveljnika Hamasove brigade Han Junis, in ju označila za dva od pobudnikov napada 7. oktobra, ki je sprožil devetmesečno vojno v Gazi.

Al Mavasi je humanitarno območje, kamor je izraelska vojska večkrat pozvala Palestince k evakuaciji z drugih območij.

Izraelska vojska je objavila fotografijo iz zraka, ob kateri je zapisala, da so se "teroristi skrivali med civilisti". "Lokacija napada je bilo odprto območje, obdano z drevesi, več stavbami in barakami," je navedla v izjavi.

Šola agencije UNRWA v Han Junisu na jugu Gaze. Foto: Reuters
Šola agencije UNRWA v Han Junisu na jugu Gaze. Foto: Reuters

Priče so povedale, da jih je napad presenetil, saj je bilo območje mirno, in dodale, da je bila izstreljena več kot ena raketa. Med ranjenimi, ki so jih evakuirali, so bili tudi reševalci.

Guterres: Skrajni čas za politični pogum in konec vojne

Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je znova pozval h končanju vojne v Gazi, takojšnji humanitarni prekinitvi ognja in izpustitvi vseh talcev, ki jih zadržuje Hamas. Po njegovem mnenju je skrajni čas za politični pogum in dogovor.

"Zdaj je čas, da se konča grozljiva vojna v Gazi, najprej s takojšnjo humanitarno prekinitvijo ognja ter takojšnjo in brezpogojno izpustitvijo vseh talcev. Skrajni čas je, da strani pokažeta politični pogum in politično voljo ter končno dosežeta dogovor," je zapisal Guterres na omrežju X.

Izraelski napadi na Gazo se tudi danes nadaljujejo. Po navedbah palestinske tiskovne agencije Vafa je v zračnem napadu v kraju Deir el Balah v osrednjem delu Gaze umrlo najmanj pet ljudi, med njimi dva otroka, več je bilo ranjenih.

Izraelske sile so izvedle tudi zračni napad na hišo v begunskem taborišču Nuseirat, v katerem je bilo ranjenih najmanj deset ljudi, obstreljevale so tudi severni del begunskega taborišča, poroča Wafa.

600.000 palestinskih otrok ne more v šolo

600.000 otrok ne more v šolo

Vodja Agencije Združenih narodov za palestinske begunce Philippe Lazzarini je na konferenci opozoril, da je agencija deležna tudi ostrih napadov, ki so politično motivirani. Foto: Reuters
Vodja Agencije Združenih narodov za palestinske begunce Philippe Lazzarini je na konferenci opozoril, da je agencija deležna tudi ostrih napadov, ki so politično motivirani. Foto: Reuters

Združeni narodi v najnovejšem poročilu o razmerah v Gazi opozarjajo na začaran krog nedohranjenosti in bolezni. Kot so sporočili, je v enklavi razseljenih 1,9 milijona ljudi, ki se spopadajo z grozljivimi razmerami, med drugim s pomanjkanjem pitne vode, prav tako večina nima dostopa do osnovnih zdravstvenih storitev.

Vodja Agencije Združenih narodov za palestinske begunce UNRWA Philippe Lazzarini je opozoril tudi, da je otrokom v Gazi odvzeta možnost izobraževanja.

"Izobraževanje je edina stvar, ki Palestincem v preteklosti ni bila odvzeta. Danes pa več kot 600 tisoč deklic in dečkov, ki bi morali hoditi v šolo, živi v ruševinah in so globoko travmatizirani," je opozoril Lazzarini. "Imamo skupno odgovornost, da palestinske otroke vrnemo v izobraževalno okolje," je še dodal.