Na območje šolskega kompleksa se je po navedbah Palestincev zateklo šest tisoč razseljenih civilistov. Foto: Reuters
Na območje šolskega kompleksa se je po navedbah Palestincev zateklo šest tisoč razseljenih civilistov. Foto: Reuters

Izrael je napad izvedel med jutranjo molitvijo, ko naj bi šolo zadele tri izraelske rakete. Civilna zaščita v Gazi je napad opisala kot "grozljiv pokol", v katerem je bilo ubitih več kot sto ljudi, na desetine pa jih je bilo ranjenih. Številni naj bi bili ujeti v ruševinah.

Po navedbah palestinskih oblasti je bilo v šoli med napadom približno 250 ljudi, od tega približno polovica žensk in otrok.

Tiskovni predstavnik civilne zaščite Mahmud Basal je dejal, da so našteli že 93 mrtvih, med njimi 11 otrok in šest žensk. Ministrstvo za zdravje v Gazi za zdaj še ni posredovalo podatkov o številu žrtev.

Izraelska vojska je po napadu sporočila, da so njene zračne sile v šoli Tabaen blizu mošeje v soseski Daraj napadle poveljniški in nadzorni center, ki se je uporabljal kot skrivališče Hamasovih teroristov in poveljnikov. Število žrtev, ki ga je navedla palestinska stran, so označili za pretirano.

Kot je zatrdila izraelska vojska, so bili pred napadom sprejeti številni ukrepi, s katerimi so zmanjšali tveganje za civiliste. Izraelska vojska je pri tem znova poudarila, da Hamas sistematično krši mednarodno pravo, saj deluje iz civilnih skrivališč, civiliste pa izrablja kot živi ščit za svoje teroristične dejavnosti.

Na začetku tega tedna je Izrael v Gazi že napadel dve šoli, kjer sta bila po njegovih navedbah skrita poveljniška centra Hamasa.

Palestinsko gibanje Islamski džihad je v odzivu opozorilo, da napad med jutranjo molitvijo potrjuje, da je bil sovražnikov cilj pobiti čim več civilistov, vključno z otroki in starejšimi. Izraelska vojska za napade na šole uporablja enako lažno pretvezo kot za napade za uničenje bolnišnic na območju Gaze, so navedli.

Še en poboj civilistov v Gazi

Kairo: Izrael nima volje za prekinitev ognja

Egipt je ostro obsodil izraelski napad, ki se je zgodil v času, ko posredniki skušajo doseči prekinitev ognja v Gazi, kar je jasen dokaz, da na izraelski strani ni volje za končanje brutalne vojne, so sporočili z zunanjega ministrstva v Kairu.

Gre za "neupoštevanje mednarodnega prava brez primere", so po napadu opozorili v Kairu in dodali, da Izrael nadaljuje zločine, v katerih je bilo ubitih "ogromno neoboroženih civilistov".

Katar, eden od posrednikov v pogovorih med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas, je zaradi napada na šolo zahteval nujno preiskavo.

Zunanje ministrstvo v Dohi je sporočilo, da zahteva "nujno mednarodno preiskavo, vključno z napotitvijo neodvisnih preiskovalcev ZN-a, da bi ugotovili dejstva v povezavi z nenehnimi napadi izraelskih okupacijskih sil na šole in zatočišča za razseljene osebe".

Vrstijo se obsodbe napada

Zgroženost nad napadom je med drugim izrazil tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell. "Zgroženi nad posnetki iz šole v Gazi, ki jo je prizadel izraelski napad, v katerem naj bi bilo po poročilih na desetine palestinskih žrtev. V zadnjih tednih je bilo napadenih najmanj deset šol. Za te poboje ni nobenega opravičila," je Borrell zapisal na družbenem omrežju X.

Izraelski napad je ostro obsodila Organizacija za islamsko sodelovanje (OIC). Kot so zapisali v izjavi, je ta zločin nadaljevanje brutalnih pobojev in genocida, ki jih Izrael že več kot deset mesecev izvaja na območju Gaze, poročajo tuje tiskovne agencije. OIC je poudaril, da mora Izrael odgovarjati za vse vojne zločine in zločine proti človečnosti, ki jih je zagrešil na območju Gaze in Zahodnem bregu. Varnostni svet ZN-a pa je pozval, naj prisili Izrael k spoštovanju mednarodnega prava in takojšnji prekinitvi ognja na območju Gaze ter zagotovi mednarodno zaščito palestinskemu ljudstvu.

Posebna poročevalka ZN-a za zasedena palestinska ozemlja Francesca Albanese je Izrael obtožila genocida nad Palestinci. Izrael izvaja napade v Gazi z uporabo "ameriškega in evropskega orožja", je opozorila. "Naj nam Palestinci oprostijo našo kolektivno nezmožnost, da bi jih zaščitili," je dodala.

Bela hiša je izrazila "globoko zaskrbljenost" zaradi poročil o civilnih žrtvah. "Vemo, da Hamas uporablja šole kot lokacije, kjer se zbira in deluje, vendar smo tudi večkrat in dosledno povedali, da mora Izrael sprejeti ukrepe za zmanjšanje škode za civilno prebivalstvo," je Bela hiša sporočila v izjavi. Pri tem je poudarila nujnost sklenitve dogovora o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev, za kar si ZDA še naprej neutrudno prizadevajo.

Napad je obsodila tudi Ankara in ga označila za nov zločin proti človečnosti. "Izrael je s pokolom več kot sto civilistov, ki so se zatekli v šolo, zagrešil nov zločin proti človečnosti," je zapisalo turško zunanje ministrstvo in obsodilo ponovno željo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, da "sabotira pogajanja o prekinitvi ognja".

Vojna v Gazi je izbruhnila po napadu Hamasovih borcev na Izrael 7. oktobra lani, v katerem je umrlo približno 1200 ljudi, večinoma civilistov. Hamas je zajel tudi približno 250 talcev, med njimi jih je 111 še vedno v ujetništvu gibanja na območju Gaze. V izraelskih povračilnih napadih je bilo po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi ubitih že skoraj 40.000 ljudi.

Gaza je priča vsakodnevnim izraelskim napadom. Foto: Reuters
Gaza je priča vsakodnevnim izraelskim napadom. Foto: Reuters

Blinken zagotovil Galantu trdno podporo ZDA

Zaostritev razmer na Bližnjem vzhodu ni v nikogaršnjem interesu, je dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken v petkovem telefonskem pogovoru z izraelskim obrambnim ministrom Joavom Galantom.

Blinken je ob povečani napetosti na Bližnjem vzhodu po uboju političnega vodje palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismaila Hanije in enega najvišjih poveljnikov šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra zagotovil Galantu podporo Washingtona, je navedel tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.

Blinken je "znova potrdil, da so ZDA trdno zavezane varnosti Izraela, in razpravljal o tem, da zaostrovanje ni v interesu nobene strani", je pojasnil Miller. Prav tako je Blinken v telefonskem pogovoru znova poudaril, da je treba nujno doseči prekinitev ognja v Gazi, ki bi zagotovila izpustitev talcev, omogočila povečanje humanitarne pomoči in ustvarila pogoje za širšo stabilnost v regiji. Iran v izjavi ni bil neposredno omenjen.

ZDA, Egipt in Katar so v četrtek v skupni izjavi pozvali Izrael in Hamas, naj 15. avgusta v Dohi ali Kairu nadaljujeta pogajanja za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja na območju Gaze. Izrael je sporočil, da se strinja z nadaljevanjem pogovorov.

Rusija prepovedala svojim letalskim družbam nočne polete nad Izraelom

Ruska zvezna agencija za zračni promet je ruskim letalskim družbam prepovedala nočne polete v zračnem prostoru nad Izraelom. Prepoved, ki je začela veljati davi, bo trajala do 16. avgusta, je v petek sporočila Rosaviacija.

Prepoved letenja za ruske letalske družbe nad Izraelom velja med 22. in 4. uro zjutraj po srednjeevropskem času, začela pa je veljati danes zjutraj. To so v petek zvečer sporočili iz urada Rosaviacije v Moskvi.

Zvezna agencija za zračni promet razloga ni navedla, čeprav obstaja očitna povezava z bojaznijo pred iranskim povračilnim zračnim napadom na Izrael. Rusija je tesna zaveznica Irana.

Rosaviacija poletov v izraelskem zračnem prostoru čez dan ni prepovedala, vendar pa morajo ruski piloti upoštevati varnostne predpise za polete na kriznih območjih ali nad njimi. Številne mednarodne letalske družbe so iz varnostnih razlogov že odpovedale polete na območju.