Zdaj je na potezi 76-letni voditelj, ki ima edini moč, da potrdi ali zavrne predlog parlamenta. Podoben predlog je leta 2008 zavrnil, a v zadnjih letih je postal bolj naklonjen potezam, ki slavijo njegovo ime. Tako je bilo postavljenih že nekaj njegovih kipov, po njem pa so poimenovali tudi prestižno univerzo in mrežo šol.
Poslanec Kuaniš Sultanov, ki je predlog predstavil v parlamentu, je izrazil pričakovanje, da se bo predsednik odzval v nekaj tednih.
Prejšnji teden je kazahstanska centralna banka sporočila, da bo prvič do zdaj eden izmed bankovcev nosil podobo Nazarbajeva. Bankovec bo v obtoku od 1. decembra, ko v državi uradno praznujejo dan predsednika.
Ime glavnega mesta Astana v kazahstanskem jeziku preprosto pomeni "prestolnica". Glavno mesto je Astana postala leta 1998, ko so tja preselili sedež vlade iz Almatija, ki je največje kazahstansko mesto in gospodarsko središče.
"Najbolj čudna prestolnica na svetu"
Kot piše Washington Post, se je ime zdajšnje prestolnice že večkrat spremenilo in samo v 20. stoletju je nosila ime Akmolinsk, Celinograd in Akmola. Nagla rast Astane v zadnjih dveh desetletjih je po pisanju ameriškega časopisa ustvarila mesto, ki je po mnenju številnih povsem v neskladju z okolico v obsežnih stepah severa države. CNN je leta 2012 označil Astano za najbolj čudno glavno mesto na svetu.
Sultanov, ki je predlagal spremembo imena, meni, da bi to odsevalo neizmeren prispevek prvega in do zdaj edinega predsednika neodvisnega Kazahstana. V igri za novo ime prestolnice sta tako ime Nursultan in priimek Nazarbajev.
Nazarbajev je na čelu največje srednjeazijske države od leta 1989, ko je bil Kazahstan še ena izmed sovjetskih republik in je bil prvi sekretar kazahstanske komunistične partije. Po neodvisnosti je bil decembra leta 1991 izvoljen za predsednika države. Aprila leta 2015 je bil na volitvah znova izvoljen, zanj pa je glasovalo 98 odstotkov volivcev.
Oče naroda z večno imuniteto
Od leta 2010 nosi Nazarbajev tudi naziv "oče naroda", s čimer si je zagotovil imuniteto pred morebitnim preganjanjem, s tem pa mu je še omogočeno, da bo lahko vplival na politiko tudi po upokojitvi.
Organizacije za človekove pravice nenehno kritizirajo Nazarbajeva zaradi zatiranja političnih nasprotnikov, vendar med prebivalci vseeno ostaja priljubljen, kar je verjetno tudi posledica, da v državi ni nobene prave opozicije. Po mnenju poznavalcev se lahko to spremeni, saj upadajo dohodki od nafte, kar bi lahko pripeljalo do nemirov in s tem težav za predsednika v prihodnosti.
V zadnjem pogovoru za Bloomberg je Nazarbajev namignil, da bo ostal na položaju še štiri leta, dokler se mu ne izteče trenutni mandat. "Do 2020 bom delal. Se srečamo ponovno 2020," je dejal in dodal, da predsednikovanja ne namerava prepustiti svojim otrokom, ampak se nagiba k liberalizaciji političnega sistema.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje