Protestniki, ki so z zasedbo cest povzročili motnje po vsej državi, ob tem pozivajo k vojaškemu državnemu udaru. Bolsonaro, nekdanji vojaški častnik, je kot predsednik sicer hvalil vojaško diktaturo v Braziliji med letoma 1964 in 1985, v času katere so mučili in pobijali politične nasprotnike.
Privrženci skrajno desnega voditelja se zbirajo pred vojaškimi objekti v večjih brazilskih mestih in zapirajo avtoceste v več kot polovici zveznih držav, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Protesti se nadaljujejo predvsem v Sao Paulu, Riu de Janeiru in glavnem mestu Brasilia.
Demonstracije v Sao Paulu je zaznamovalo tudi nasilje, ko je motorist zapeljal v množico protestnikov in poškodoval najmanj sedem ljudi.
Po podatkih policije se je število cestnih zapor po vsej državi v sredo zmanjšalo z 271 na 146. Zapore so sicer povzročile motnje dobav tudi hrane in goriva po vsej Braziliji. Glavno letališče v Sao Paulu je zaradi protestov odpovedalo 48 poletov.
"Odpravite zaporo cest," je svoje podpornike pozval Bolsonaro in dodal, da se mu zapore "ne zdijo del legitimnih demonstracij". Vendar pa so demonstracije, ki potekajo drugod, na primer na trgih, dobrodošle, je dejal.
Bolsonaro še ni priznal poraza
Bolsonaro do zdaj še ni nedvoumno priznal poraza na nedeljskih volitvah, a izidov tudi ni izpodbijal, v torek pa je v kratkem govoru dejal, da bo ravnal v skladu z ustavo. Ob tem je pozval k mirnim protestom, ki so po njegovi oceni posledica ogorčenja in občutka nepravičnosti zaradi načina izvedbe volitev.
Vodja njegovega kabineta Ciro Nogueira je sicer pozneje potrdil, da se bo začel "proces predaje oblasti". Je pa poraz na volitvah v sredo priznal Bolsonarov zaveznik in podpredsednik Hamilton Mourao. Ob tem je dejal, da verjame, da med volitvami ni bilo goljufij.
Na nedeljskih predsedniških volitvah v Braziliji je s 50,9 odstotka glasov zmagal levičarski kandidat in nekdanji predsednik, 77-letni Luiz Inacio Lula da Silva, ki bo položaj prevzel 1. januarja. To bo njegov tretji mandat na predsedniškem položaju. Medtem ko Bolsonaro hvali čas vojaške diktature, pa je bil Lula v sedemdesetih letih zaprt zaradi protestiranja proti vojaškim oblastem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje