To je od januarja peta skupna operacija proti skupini, ki izvaja napada na ladje v Rdečem morju in Adenskem zalivu. Hutijevci so napovedali stopnjevanje napadov na ladje. Tiskovni predstavnik hutijevske vojske Jahja Sarea je sporočil, da so hutijevske sile napadle ameriško letalonosilko Eisenhower.
Po navedbah britanskega obrambnega ministrstva so obveščevalni podatki potrdili, da so hutijevci z dveh lokacij v bližini jemenskega pristanišča Hudajda izvajali napade na mednarodne trgovske ladje.
Na lokacijah so bile naprave za nadzor brezpilotnih letal in skladišče za brezpilotnike dolgega dosega. Hutijevci naj bi na lokacijah hranili tudi orožje zemlja-zrak, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Napade na omenjene lokacije so koalicijske sile izvedle z letali in bombami. Točno število žrtev še ni znano. Samo v napadih v bližini Hudajde je po navedbah jemenske televizije Al Masirah umrlo 16 ljudi, 35 jih je bilo ranjenih, pri čemer ni znano, ali gre za civilne ali vojaške žrtve. Če navedbe držijo, je šlo za najbolj smrtonosen napad britanskih in ameriških sil od januarja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Britansko ministrstvo za obrambo je sporočilo, da so peti skupni napad z ameriškimi silami natančno načrtovali, da bi zmanjšali nevarnost za civiliste ali nevojaško infrastrukturo v Jemnu.
Osrednje poveljstvo ameriške vojske (Centcom) je medtem sporočilo, da so skupno napadli 13 ciljev, napadi pa da so bili potrebni za zaščito njihovih sil, zagotovitev svobodne plovbe in varnosti v mednarodnih vodah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V noči s četrtka na petek je bilo mogoče slišati močne eksplozije tudi v prestolnici Sana, so poročali novinarji AFP. Cilj napadov je bila tudi telekomunikacijska infrastruktura v mestu Taiz, navaja omenjena jemenska televizija, ki jo obvladujejo hutijevci.
Hutijevci so v odzivu napovedali stopnjevanje napadov. "Ameriško-britanska agresija ne bo preprečila nadaljevanja naših vojaških operacij v podporo Palestini," je zapisal predstavnik hutijevcev na omrežju X.
Skupni napadi britanske in ameriške vojske na cilje hutijevcev so se začeli 12. januarja, potem ko se je gibanje uporniških hutijevcev znašlo v ospredju pozornosti mednarodne skupnosti zaradi vse pogostejših napadov na ladje v Rdečem morju.
Trdijo, da ladje napadajo v znak solidarnosti s Palestinci v Gazi. V sredo je iranska revolucionarna garda (IRGC), vplivna veja iranske vojske, prvič potrdila dobavo orožja hutijevcem v Jemnu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje