Kanadski premier Mark Carney. Foto: Reuters
Kanadski premier Mark Carney. Foto: Reuters

V pogovoru z novinarji v Ottawi po seji vlade je Carney dejal, da morajo Kanadčani zaradi carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa "temeljito preoblikovati gospodarstvo". "Zavračam vse poskuse slabitve Kanade," je dejal Carney in napovedal povračilne ukrepe na Trumpove carine.

Carney je dejal, da je Trump zaprosil za telefonski pogovor. Napovedal je, da bo ameriškemu voditelju dal jasno vedeti, da lahko zaščitijo delavce in gradijo gospodarstvi le s sodelovanjem in medsebojnim spoštovanjem, vključno s spoštovanjem kanadske suverenosti, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Trump je v sredo napovedal uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz avtomobilov iz Kanade in z vsega sveta. Že februarja pa je za uvoz iz Kanade, ki ji grozi s priključitvijo, uvedel 25-odstotne carine na različno blago. Nove carine na uvoz avtomobilov bodo začele veljati 2. aprila, davki na avtomobilske dele pa se bodo začeli plačevati maja ali pozneje.

V četrtek zgodaj zjutraj je Trump posvaril Kanado in EU, če bosta v trgovinski vojni združila moči proti ZDA. "Če bo Evropska unija skupaj s Kanado gospodarsko škodovala ZDA, bodo proti obema državama uvedene obsežne carine, veliko večje od trenutno načrtovanih," je objavil na svojem družbenem omrežju Truth Social.

Srečanje po volitvah v Kanadi

V petek sta se Carney in Trump pogovarjala po telefonu, pri čemer je ameriški predsednik pogovor označil za izjemno produktivnega, voditelja pa naj bi se strinjala o številnih stvareh.

"Pravkar sem zaključil pogovor s premierjem Kanade Markom Carneyjem. Šlo je za izjemno produktiven pogovor, strinjava se o številnih stvareh," je sporočil Trump in napovedal, da se bosta srečala takoj po novih volitvah v Kanadi, ki jih je Carney razpisal za 28. april.

"Kanada bo morala preoblikovati gospodarstvo"

Carney je najnovejše carine opredelil kot neupravičene in kot kršitev obstoječih trgovinskih sporazumov med državama. Ameriške carine bodo predvidoma imele vpliv na kanadsko avtomobilsko industrijo, v kateri je zaposlenih pol milijona ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Carney je prvotni sporazum med Kanado in ZDA o avtomobilskih izdelkih, ki je bil podpisan leta 1965, označil za najpomembnejši dogovor v njegovem življenju. "S temi carinami je tega konec," je dejal Carney.

Dodal je še, da lahko Kanada kljub ameriškim carinam ohrani avtomobilsko industrijo, če bosta vlada in poslovno okolje "prevetrila" in "preoblikovala" industrijo, je poročal BBC. Ob tem mora Kanada zgraditi gospodarstvo, ki ga Kanadčani lahko nadzorujejo, kar vključuje tudi premislek o trgovinskih odnosih z drugimi partnerji. Dodal je, da bo čas pokazal, ali bodo Kanadčani lahko tudi v prihodnje še imeli močne trgovinske odnose z ZDA.

Carine je za neupravičene oklicala tudi kanadska opozicija. Pierre Poilievre, vodja glavne opozicijske stranke konservativcev, je carine označil za "neupravičene in neizzvane". Ameriške carine je za "izdajo tesne zaveznice" označil tudi vodja Nove demokratske stranke Jagmeet Singh, ki je dejal, da je Donald Trump začel nezakonito trgovinsko vojno s Kanado "popolnoma brez razloga". Dodal je, da je treba vsem avtomobilskim podjetjem, ki zaradi carin preselijo svoje dejavnosti iz Kanade, preprečiti prodajo avtomobilov v tej državi.