Suhair Al Bata je bila nekega poletnega junijskega dne leta 2013 prestrašena. Začela jo je oblivati vročica. Pred odhodom k zdravniku je očistila svoje čevlje, "zadnjič", kot je dejala. Imela je prav. Pridna učenka, ki je hotela postati novinarka, posega obrezovanja genitalij ni preživela.
Obrezovanje najpogosteje izvajajo v Afriki, na Bližnjem vzhodu, v Indoneziji in Maleziji. Pojavlja se tudi v Evropi in ZDA, kjer je sicer prepovedano, večinoma ga izvajajo priseljenci iz držav kot del tradicije. Zakonsko je prepovedano v 18 afriških državah: Beninu, Burkini Faso, Srednjeafriškia republiki, Čadu, Slonokoščeni obali, Džibutiju, Egiptu, Gani, Gvineji, Keniji, Nigru, Nigeriji, Senegalu, Somaliji, Sudanu, Tanzaniji, Togu in Ugandi. Kljub temu ga še vedno izvajajo nezakonito.
Čeprav je v Egiptu obrezovanje ženskih spolnih organov zakonsko prepovedano, je glede na državno statistiko v državi obrezanih 90 odstotkov žensk, starih manj kot 50 let. 'Idealno' obdobje za obrezovanje ženskih spolovil ali žensko genitalno pohabljanje je med devetim in trinajstim letom dekličine starosti. A starost pravzaprav ni ovira, saj so znani tudi primeri obrezovanja mlajših deklic.
Preberite tudi: Obrezovanje - mučenje ali tradicija?
Težava pri obrezovanju ženskih genitalij je pogosto ta, da ga vrači ali čarovnice izvajajo v nehigieničnih razmerah, pri čemer pogosto sledi zastrupitev ali celo izkrvavitev. Z ozaveščanjem javnosti v Egiptu se je stanje toliko 'izboljšalo', da starši v 70 odstotkih deklice peljejo k zdravniku.
Število žrtev ni znano
Philip Duamelle iz Unicefa pri tem opozarja, da je poseg pri zdravniku pojmovan kot varen, "a tega postopka se nihče ne uči na medicinski fakulteti. Z gotovostjo lahko sklepamo, da je deklic, ki so umrle, tako kot Suhai, mnogo." Natančno število smrtnih primerov, povzročenih zaradi posledic obrezovanja ženskih spolnih organov, ni, saj je po navadi kot vzrok smrti navedena krvavitev ali alergijska reakcija na penicilin.
In prav to je ena izmed obtožb proti zdravniku Raslanu Fadlu, čigar klinika 'slavi' po tem, da na dan obreže več deset deklet, čeprav sam zanika, da bi opravljal ta invazivni postopek. Kot je dejal v svojo obrambo, je na Suhair opravil poseg, toda zaradi izrastka na zunanjem delu vagine. Prav tako je dejal, da ji ni dal penicilina on, temveč nekdo drug.
"Dekleta, ki niso obrezana, so polna pohote"
Pred roko pravice se bo moral zagovarjati tudi Suhairin oče Mohamed Al Bata, ki jo je peljal na kliniko. "Takšna je bila božja volja," je dejal po pisanju BBC-ja in dodal: "Nismo jezni na zdravnika. Zdravnik noče ubiti nikogar. Če deklice niso obrezane, so podvržene skušnjavi."
Ko je novinarka Orla Guerin vprašala strica umrle deklice, ali se mu zdi prav, da je bila Suhair podvržena obrezovanju, ta kot iz topa odgovori: "Seveda. Na podeželju to počnemo že zelo dolgo. Ljudje tu so tega vajeni. Dekleta, ki niso obrezana, so polna pohote."
Nič drugačen odgovor ni prišel iz ust dekličine babice Suhair, po kateri je 13-letna deklica dobila ime: "Bile smo štiri sestre in vse smo bile obrezane na isti dan. Vsako so poslali v svoj kot. Nato so nam dali hrano in pijačo." Ob tem je pojasnila, da jo je obrezala vračka, ki ji je na rano posula prah in sol.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje