Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Fotografija je simbolična. Foto: EPA

Prepoved je začela veljati s 1. januarjem, kršenje doslej najstrožjega ukrepa proti kajenju pa je lahko kaznovano s 40 do 240 evri, poroča Euronews.

Ukrep velja za "vse javne prostore, vključno z ulicami", so sporočile oblasti, vendar določa nekaj izjem. Tisti, ki kadijo na za to namenjenih izoliranih prostorih, morajo biti od drugih ljudi oddaljeni najmanj 10 metrov.

Prepoved je zadnja v sklopu pobude, ki se je začela leta 2020 in je bila namenjena izboljšanju kakovosti zraka v mestu. Oblasti pravijo, da ukrep varuje zdravje meščanov pred škodljivimi učinki pasivnega kajenja v javnih prostorih, zlasti tistih, ki jih obiskujejo otroci.

Prepoved ne velja za elektronske cigarete.

Mesto je leta 2021 sprejelo prvi ukrep proti kajenju, s katerim je prepovedalo kajenje v javnih parkih, na otroških igriščih, avtobusnih postajah in v športnih objektih.

Milano ima od vseh evropskih mest eno najbolj onesnaženih ozračij. Mesto sredi padske nižine, ki je eno od industrijsko najpomembnejših območij v Evropi, se spopada tudi z velikimi količinami izpustov, ki jih povzroča čezmeren cestni promet.