Glede na izide vzporednih volitev je Emmanuel Macron dobil 28,1 odstotka glasov, Marine Le Pen pa 23,3 odstotka. Na tretje mesto se je uvrstil predstavnik bolj levega pola levice Jean-Luc Melenchon, ki je po vzporednih volitvah prejel 20,1 odstotka glasov, kar je več, kot so mu napovedovale ankete. S 7,2 odstotka sledi še en radikalni desničar Eric Zemmour.
Za predsedniški položaj se je sicer potegovalo 12 kandidatov. Kandidatki obeh nekdaj največjih francoskih strank, iz katerih je v preteklosti izšla večina predsednikov, sta dosegli slab izid.
Kandidatka desnosredinskih republikancev Valerie Pecresse je glede na izide vzporednih volitev dobila 4,8 odstotka glasov. Za pariško županjo Anne Hidalgo, kandidatko socialistov, pa sta glasovala le dva odstotka volivcev.
Kandidat ekologov Yannick Jadot je zbral okoli štiri odstotke glasov volivcev.
Le Pen: "Francozi bodo odločali o dveh nasprotujočih si vizijah družbe"
Marine Le Pen je v svojem prvem govoru po objavi vzporednih izidov dejala, da se bodo Francozi 24. aprila odločali o dveh nasprotujočih si vizijah družbe. "Zastopam socialno pravičnost," je dejala v Parizu in napovedala "obnovo suverenosti Francije".
Vse tiste, ki v prvem krogu niso glasovali za Macrona, je pozvala, naj jo v drugem krogu podprejo. Francoze je pozvala, naj se združijo okoli "velikega nacionalnega in ljudskega projekta" ter dosežejo veliko spremembo.
Macron: Ustavite skrajno desnico
Macron je medtem v svojem govoru dejal, da poziva vse državljane, da "ustavijo skrajno desnico" in da oddajo v drugem krogu glas zanj tudi tisti, ki tega niso storili danes.
"Želim si prepričati vse tiste, ki se niso podali na volišča ali so volili za kandidate skrajne levice ali skrajne desnice," je dejal in opozoril, da nič še ni odločeno.
Ob tem je posvaril, da je Francija na kritičnem razpotju in da lahko v drugem krogu "še vedno izberemo Francijo, izberemo Evropo".
Neuspešni kandidati svetujejo svojim volivcem za 2. krog
Tudi neuspešni kandidatki Valerie Pecresse in Anne Hidalgo sta svoje volivce že pozvali, naj v drugem krogu podprejo Macrona, enako je storil kandidat ekologov Yannick Jadot. Melenchon pa je privržencem dejal, da noben glas ne sme iti Marine Le Pen, a Macrona ni izrecno podprl. Macrona sta podprla tudi Fabien Roussel iz komunistične stranke in Philippe Poutou iz protikapitalistične stranke.
Po drugi strani je Zemmour svojim privržencem dejal, naj 24. aprila glasujejo za Marine Le Pen. Podporo ji je, tako kot pred petimi leti, izrazil tudi Nicolas Dupont-Aignan, kandidat stranke Vstani, Francija.
Kampanja v znamenju vojne in podražitev
Potem ko je v Franciji dolgo kazalo na prepričljivo zmago Macrona, se je v zadnjih dneh razlika med njim in Marine Le Pen precej zmanjšala.
Volitve je zaznamovala precej nizka udeležba – po ocenah na volišča ni prišlo od 26 do 29 odstotkov od 48,7 milijona volilnih upravičencev.
Kampanja je potekala v znamenju vojne v Ukrajini in naraščanja cen hrane ter energentov. V zadnjih dneh se je zaostril spopad med kandidatoma z največ podpore, Macron je Marine Le Pen obtožil, da laže, njen program pa je označil za rasističnega.
Dokončna odločitev o zmagovalcu bo znana čez štirinajst dni, ko bo Francija doživela reprizo leta 2017. Tudi pred petimi leti sta se namreč v drugem krogu pomerila Macron in Marine Le Pen. Tedaj je zmagal Macron s 66 odstotki glasov.
Najnovejša anketa družbe Ipsos tokrat Macronu napoveduje 54 odstotkov, Le Penovi pa 46.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje