Tihanovska, kandidatka opozicije na volitvah proti beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku, ki po izgonu deluje v Litvi, je nemški kanclerki na srečanju podarila rdeče-bel dežnik. Ti barvi simbolizirata upor proti dolgoletnemu beloruskemu voditelju Aleksandru Lukašenku.
Po 45-minutnem pogovoru je Tihanovska sporočila, da protesti v njeni domovini niso uperjeni proti Rusiji ali Evropi, temveč so posledica krize, ki je izbruhnila po spornih predsedniških volitvah 8. avgusta.
Po navedbah volilne komisije je Lukašenko na volitvah prejel več kot 80 odstotkov glasov, opozicija pa trdi, da je prava zmagovalka Tihanovska.
"Želimo si, da bi Nemčija, ena najmočnejših držav na svetu, pomagala v pogajanjih," je dejala 38-letna beloruska opozicijska voditeljica in pozdravila sankcije, ki jih je proti posameznikom iz Lukašenkovega kroga uvedla Evropska unija. Označila jih je za "zmago, čeprav le majhno", poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Na dogodku, ki ga je v Berlinu organizirala nevladna organizacija German Marshall Fund, je Tihanovska ruskega predsednika Vladimirja Putina pozvala, naj se ne vmešava v ruske notranje zadeve. "Pozivam Putina, naj ne podpira režima, saj je to, kar se dogaja v Belorusiji, naša notranja zadeva," je dejala.
Predsednik Rusije, najtesnejše zaveznice Belorusije, je napovedal, da je pripravljen v podporo Lukašenku v Belorusijo poslati varnostne sile, če bo treba zatreti proteste in znova vzpostaviti red.
Tihanovska: "Nemčija lahko pripomore h koncu krize"
Tihanovska je že v ponedeljek nagovorila svoje privržence v Berlinu in dala več intervjujev. V pogovoru za Deutsche Welle je izjavila: "Nemčija je ena najmočnejših držav na svetu, zato lahko veliko pripomore h koncu krize v Belorusiji. Nujno in čim prej potrebujemo pomoč pri mediaciji pri pogajanjih z oblastmi v Minsku in Berlin bi bil pri tem lahko zelo pomemben."
Poudarila je, da pomoč iz tujine potrebujejo različne beloruske družbene skupine. "Gre lahko za kakršno koli pomoč ‒ za študente, novinarje, športnike. Za vse, ki se borijo za svoje pravice, za nove volitve." Dodala je, da opozicija išče zaveznike povsod in da so za pomoč prosili tudi Rusijo, ki sicer podpira Lukašenka. "Menimo, da bi bilo pogovore najbolje izvesti pod okriljem Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, katere del je tudi Rusija. Veliko držav se lahko vključi v izvedbo pogajanj, a težavo moramo rešiti Belorusi sami."
Sankcije za Lukašenka in njegove sodelavce
Iz Kremlja so sporočili, da upajo, da se bo stanje v Belorusiji umirilo brez zunanjih posrednikov.
Medtem so Evropska unija in Združene države Amerike določile sankcije za ducate beloruskih uradnikov, Združeno kraljestvo in Kanada pa sta beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku in drugim prepovedala vstop v državo ter zamrznila njihova sredstva.
Skrhani odnosi Berlina z Moskvo
Nemška vlada je znova poudarila brezpogojno podporo miroljubnim protivladnim protestom v Belorusiji in obsodila nasilje proti ljudem, ki se zbirajo na ulicah. Kot poroča Polona Fijavž, dopisnica RTV Slovenija iz Berlina, je kanclerka Merkel že večkrat izrazila občudovanje do beloruskih žensk, ki izražajo zahteve na ulicah, a povabilo Tihanovski za srečanje ni znak le tega, ampak tudi popolnoma skrhanih odnosov Nemčije tudi z Rusijo. Ti so se popolnoma ohladili ob primeru zastrupitve ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Merklova je prekinila tudi redne tedenske telefonske pogovore s Putinom.
Tihanovska se bo v sredo srečala tudi z nemškim zunanjim ministrom Heikom Maasom.
V Belorusiji že od volitev 9. avgusta, na katerih naj bi dolgoletni predsednik države Aleksander Lukašenko po lastnih navedbah osvojil 80 odstotkov glasov, redno potekajo protesti. Oblasti pogosto nasilno posredujejo proti protestnikom, vedno znova poročajo tudi o številnih aretacijah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje