"Ne bomo utišane, ne bomo se bale, ne bomo se uklonile," je v Ankari vzklikalo več sto žensk. Več kot tisoč ljudi, večinoma žensk, se je ob številčnem spremstvu policije zbralo v Carigradu, manjši protesti so potekali tudi v Izmirju in drugih mestih.
Protestirali so proti izstopu Turčije iz carigrajske konvencije, katere glavni cilj je zaščititi ženske pred nasiljem in ki je bila pred 20 leti spisana prav v turškem mestu Carigrad.
"Nadaljevale bomo boj. Turčija si s to odločitvijo strelja v koleno," je na shodu dejala predsednica turških ženskih združenj Canan Gullu.
"Neverjetno se mi zdi, da vlada odvzema pravice, namesto da bi jih krepila. Vsak dan se zbudimo in zasledimo umore žensk ali transseksualcev. Ženske se ne moremo počutiti varno v taki državi," pa je za Reuters povedala 26-letna študentka Özgül.
Predsednik Recep Tayyip Erdogan je umik napovedal marca in dejal, da ima Turčija druge zakone za zaščito pravic žensk. "Naša bitka se ni začela in se ne bo končala z izstopom iz konvencije," pa je dejal v četrtek ob uradnem izstopu.
"Carigrajsko konvencijo, ki je bila prvotno namenjena spodbujanju pravic žensk, je ugrabila skupina ljudi, ki je poskušala normalizirati homoseksualnost – kar je nezdružljivo s socialnimi in družinskimi vrednotami Turčije. Od tod odločitev o umiku," pa je odločitev pred časom zagovarjal turški predsedniški direktor za komunikacije Fahrettin Altün.
Komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović je pred kratkim turškima notranjemu in pravnemu ministru poslala pismo, v katerem je izrazila zaskrbljenost nad vzponom homofobne retorike med uradniki.
Organizacija: Lani umorjenih 409 žensk
Odstop od carigrajske konvencije sicer prihaja v času, ko je v Turčiji nasilje nad ženskami v porastu. Ena izmed nadzornih skupin je sporočila, da je v Turčiji umorjena približno eno ženska dnevno. Število umorov žensk je skokovito naraslo pred petimi leti, še poroča Reuters.
Organizacija "Ustavili bomo umore žensk" (We Will Stop Femicide) navaja, da je bilo v Turčiji v letošnjem letu do zdaj umorjenih 189 žensk, v celotnem lanskem letu pa 409, navaja Euronews.
ZDA in EU obsojajo umik
Turški umik so obsodili ZDA in EU. Svet Evrope, pod okriljem katerega je nastala konvencija, je izrazil obžalovanje. Organizacija Amnesty International je odstop od konvencije označila za sporočilo storilcem, da ne bodo kaznovani.
Odvetnica: Besedo bi moral imeti tudi parlament
Odvetnica pri turški platformi žensk za enakopravnost Hulya Gulbahar je za Deutsche Welle pojasnila, da bo turški zakon iz leta 2012 o zaščiti družin in preprečevanju nasilja nad ženskami, ki je bil sprejet z namenom prenosa carigrajske konvencije v nacionalno zakonodajo, ostal v veljavi. Kljub temu Gulbahar meni, da Turčija z izstopom sporoča, da oblasti ne bi smele ščititi žensk pred fizičnim nasiljem.
Tudi več drugih turških odvetnikov je sicer opozorilo, da Erdogan ne bi smel Turčije iz konvencije povleči s predsedniškim odlokom. Konvencijo je leta 2011 odobril turški parlament, zato bi moral odobriti tudi izstop.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje