Prvič do zdaj je kateri izmed papežev prek televizije odgovarjal na vprašanja. Vnaprej posneto oddajo so predvajali v petek okoli tretje ure, ko naj bi po prepričanju kristjanov umrl Jezus Kristus.
Benediktu XVI. so skrbno izbrali sedem vprašanj vernikov z vsega sveta in predvajali njegove odgovore na italijanski televiziji. Papež je odgovarjal iz svoje vatikanske rezidence.
Sedemletni japonski deklici, ki sta jo pretresla katastrofalni potres in uničujoč cunami 11. marca letos, je priznal, da ne pozna odgovorov na vprašanje, zakaj je na svetu toliko gorja, a jo je pomiril z besedami, da je Bog zagotovo na strani ljudi, ob tem pa dodal, da je Jezus trpel, čeprav je bil nedolžen.
Materi, ki ima sina v komi, je 84-letni papež dejal, da je duša še zmeraj v njegovem telesu in lahko čuti prisotnost ljubezni. Njenega sina je primerjal s kitaro, ki ima strgane strune in na katero ne moremo več igrati. "Telo je krhko in duša nanj ne more igrati, vendar to ne pomeni, da je duša odšla," je pojasnil Benedikt XVI.
Ob tem je papež znova ponovil svoje stališče, da ne podpira evtanazije. Materino bedenje ob sinovi postelji po njegovih besedah priča o njeni globoki veri v Boga in "spoštovanju človeškega življenja tudi v najtežjih trenutkih".
Nasilje nikoli ni od Boga
Skupina preganjanih mladih iz Iraka je papeža prosila za nasvet, kako naj svoje brate in sestre prepričajo, da kljub nevarnim islamskih skrajnežem ostanejo v državi, kjer je krščanska skupnost nekoč štela okoli milijon vernikov, danes pa jih je le še 400.000. Papež je dejal, da bo Vatikan nadaljeval lobiranje za versko strpnost pri iraških oblasteh.
Iraško mladino je pozval, naj ostane v državi in se z vsemi sredstvi bori za mir. "Nasilje nikoli ni od Boga, je rušilna sila in ni izhod iz težav," je pojasnil.
Muslimanka iz nemirne Slonokoščene obale je želela izvedeti, kako presekati vrtinec političnega in etničnega nasilja, ki je zajel to zahodnoafriško državo po lanskih predsedniških volitvah. Papež ji je odgovoril, da sam ne more storiti veliko, vse v konflikt vpletene strani pa je pozval k prenehanju nasilja. Čeprav se na strani prejšnjega predsednika bojujejo predvsem kristjani in na strani novega predsednika pretežno muslimani, papež meni, da ne gre za versko nasilje.
Papež pripravo zaupal ženski
Obrede velikega petka je papež vodil v baziliki Svetega Petra, nato pa je z verniki z vsega sveta molil križev pot v rimskem Koloseju, kar predstavlja enega izmed viškov velikonočnih praznovanj v Rimu.
Prvič v svojem pontifikatu je Benedikt XVI. pripravo meditacij ob križevem potu zaupal ženski in za to nalogo je izbral sestro avguštinko Mario Rito Piccione, ki je predsednica Zveze avguštink - puščavnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje