Manever letalske vojske prikazuje trobojnico. Foto: EPA
Manever letalske vojske prikazuje trobojnico. Foto: EPA
Ponosni francoski predsednik med slavnostno povorko po Elizejskih poljanah. Foto: EPA/Reuters
Podoba padca Bastilje leta 1789. Foto: www.ambafrance-uk.org

400 indijskih vojakov je korakalo mimo budnega očesa indijskega premierja Manmohana Singha, ki je sedel na častnem mestu ob gostitelju Nicolasu Sarkozyju, ki je na častni loži gostil še nemškega predsednika Horsta Koehlerja, kamboškega premierja Hun Sena in številne druge visoke goste. Na 1,5 kilometra dolgi poti se je mimo visokih gostov in na desettisoče državljanov sprehodilo na stotine francoskih vojakov, ki so se nedavno vrnili iz misij v tujini, med drugim iz Afganistana, Kosova in Libanona, prostor nad njimi pa so preletavali helikopterji in letala.

Izbira Indije za častno gostjo letošnje parade ni naključna: Sarkozy je želel utrditi strateško pomembne odnose z največjo demokratično državo na svetu. Francija je ključna dobaviteljica za podhranjeno indijsko vojaško tehnologijo, francosko podjetje pa je podpisalo tudi dogovor o prodaji največ šestih jedrskih reaktorjev.

Protesti nezadovoljne mladine
Večer pred praznikom so v številnih vandalskih napadih nezadovoljni Francozi, predvsem iz revnejših predmestij francoskih mest, zažgali več kot 310 vozil in poškodovali 13 policistov. Policija je pridržala 240 ljudi, kar je dvakrat več kot lani.

S padcem Bastilje začetek demokracije
Padec Bastilje leta 1789 je bil simbolični začetek poti, ki se je končala z ustanovitvijo prve francoske republike. 14. julij je v Franciji simbol svobode, demokracije in boja proti zatiranju. 14. julija 1789 so predstavniki francoskega ljudstva namreč napadli trdnjavo Bastiljo in tako zrušili francosko monarhijo. Takrat so bili odpravljeni preostanki fevdalnega sistema in privilegiji plemstva in duhovščine, razglasili so enakost pred zakonom ter enakost v obdavčenju. 26. avgusta istega leta je bila sprejeta Deklaracija o pravicah človeka in državljana, ki predstavlja temelj dokumentov o človekovih pravicah in ki je uzakonila geslo revolucije "svoboda, enakost, bratstvo".

Francija praznuje
Po vsej Franciji na praznični dan vsako leto potekajo številne prireditve, med drugim letos na koncertu francoske glasbene ikone Johnnyja Hallydaya ob vznožju Eifflovega stolpa pričakujejo okoli 800.000 ljudi.