Ukrepi se med drugim nanašajo na količino sredstev, ki jih morajo imeti banke v svojih rezervah, in na omejevanje nagrad bančnikom. Ameriški predsednik je v sklepnem govoru srečanja G20 predstavil tudi okvirni načrt, ki naj bi razvijajočim se gospodarstvom omogočil večji vpliv v najpomembnejših svetovnih gospodarskih institucijah.
Svetovni voditelji so tako sklenili, da bodo nagrade vodilnim bančnikom povezane z dolgoročnimi rezultati poslovanja bank, saj so mnogi prepričani, da so pretirani bonusi, ki so jih prejemali odgovorni v najpomembnejših finančnih institucijah, te spodbujali k sledenju kratkoročnim ciljem z visokim tveganjem, kar je še pripomoglo k poglabljanju finančne krize.
Koliko sredstev naj bi banke imele v rezervi, še ni jasno. Do leta 2010 naj bi svetovna smetana določila pravila, ki naj bi določila in izboljšala tako količino kot kakovost bančnega kapitala, kar med drugim pomeni tudi omejevanje nenadzorovanega medbančnega "sposojanja" sredstev.
G8 bo "umiral" še eno leto
Navzoči so G20 razglasili za vodilni forum svetovnega ekonomskega sodelovanja in mu, tako pravijo poznavalci, podelili pooblastila svetovne vlade. Vendar pa uradne razglasitve, da G20 nadomešča G8, kljub temu ne bo do leta 2011. Temu se je namreč uprla Kanada, ki je bila že določena za gostiteljico zasedanja G8 prihodnje leto. Tako bo G8 ob G20 formalno živel še vsaj leto dni.
IMF: Širjenje glasovalnih pravic
Spremembe so napovedali tudi v Mednarodnem denarnem skladu (IMF), kjer bo pet odstotkov glasovalnih pravic prenesenih na razvijajoča se gospodarstva, ki do zdaj v druščini največjih niso imela veliko vpliva. Ta bodo dobila tudi več besede v Svetovni banki.
Ni skrivnost, da so spremembe namenjene predvsem Kitajski, ki si želi več vpliva v druščini najbogatejših. Država ima trenutno 3,7 odstotka glasovalnih pravic v IMF-ju, kar je v primerjavi z npr. Francijo, ki jih ima 4,9 odstotka, nesorazmerno, saj je kitajsko gospodarstvo za polovico večje od francoskega. IMF je bil tako v preteklosti večkrat tarča očitka, da razvijajočim se državam vsiljuje lastna pravila.
Vrh je še napovedal nadaljevanje pretakanja sredstev v prizadeta gospodarstva, dokler "okrevanje gospodarstev ne bo kazalo trajnega trenda."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje