Nadzor nad Zavijo je izrednega pomena, saj je mesto blizu Tripolisa. Foto: EPA
Nadzor nad Zavijo je izrednega pomena, saj je mesto blizu Tripolisa. Foto: EPA
Ras Lanuf
Slabo oboroženi uporniki se stežka upirajo veliko močnejšim vladnim silam. Foto: EPA

Ob tem je Gadafi Abdul-Jalila, ki je bil še do nedavnega libijski pravosodni minister, označil za "agentskega vohuna".
V izrednem obvestilu na državni televiziji je vlada sporočila, da njena uprava za kriminalne preiskave ponuja pol milijona libijskih dinarjev (410.000 dolarjev) "komurkoli, ki ujame in izroči vohunskega agenta Abdul-Jalila" in še dodatnih 200.000 dinarjev (164.300 dolarjev) za kakršnokoli informacijo, ki bi pripeljala do njegove aretacije.
Potem ko so se 15. februarja začeli v Libiji protesti, je bil Abdul-Jalil med tistimi vladnimi predstavniki, ki so pretrgali z Gadafijevim režimom. Nato je prevzel vodenje opozicijskega Nacionalnega tranzicijskega sveta, 31-članske skupine, ki predstavlja večino libijskih regij. Skupina se je sestala v Benghaziju, vzhodnem mestu, ki je postalo oporišče opozicije.
Z vso silo nad upornike
Medtem pa libijske vladne sile stopnujejo ofenzivo proti upornikom in v napadih uporabljajo tanke, rakete ter letala. Gadafi je zdaj za upor poleg Al Kaide okrivil tudi evropske vlade.

Libijskemu voditelju zveste sile so že skoraj prevzele nadzor nad mestom Zavija, ki leži le 50 kilometrov zahodno od prestolnice Tripolis. "Tanki so povsod," je povedal eden od prebivalcev mesta in pojasnil, da so Gadafijeve sile zavzele predmestja in glavno cesto. Na strehah zgradb so ostrostrelci, ki streljajo na vsakogar, ki zapustit svoj dom.

"Številni so mrtvi in sploh jih ne moremo pokopati. Zavija je opustošena, Nikogar ni na ulici. Nobene živali, niti ptic na nebu. Zavija ni več taka kot jo poznamo," je razmere opisal Ibrahim, ki je pojasnil, da so uporniki v začetku tedna ubili Gadafijevega bratranca, ki je zavzemal visok položaj, zato tudi tak silovit napad, saj so se vladne sile skušale dokopati do njegovega trupla, kar jim je tudi uspelo.

"Ne vem, koliko je mrtvih - Zavijo spreminjajo v prah," je nek drug prebivalec povedal za britanski BBC.

Uporniki izgubljajo zagon
Napeto je tudi na vzhodu države, kjer so se tudi najprej začeli protivladni protesti. Nenehno bombardiranje s strani vladnih sil je zaustavilo upornike na njihovem pohodu proti zahodu države in Tripolisu, kar po mnenju opazovalcev kaže na pojemanje revolucionarnega duha. "Ljude umirajo, Gadafijeve sile imajo tanke in rakete," je 21-letni Abdel Salem Mohamed in ob tem pokazal na strojnico, s katero se ne more zoperstaviti mnogo močnejšemu sovražniku.

"Hujskanje mladih Libijcev"
V novem govoru v sredo zgodaj zjutraj je Gadafi odgovornost za spopade v državi znova pripisal tujim silam in tokrat je poleg teroristične mreže Al Kaida s prstom pokazala tudi na vlade evropskih držav, ki so po njegovih besedah nahujskale množice mladih Libijcev. V pogovoru za francosko televizijo LCI je zahodne države, predvsem Francijo, obtožil poskusa kolonizacije z nafto bogate Libije.

O prepovedi poletov še naprej razmišljo
Francija je skupaj z Veliko Britanijo na čelu prizadevanj za uveljavitev prepovedi poletov nad Libijo in tudi pripravljata resolucijo v Varnostnem svetu ZN-a. Da bi lahko uveljavili prepoved poletov, pa bi pomenilo vojaško posredovanje, saj bi bilo potrebno uničiti libijsko protizračno obrambo, čeprav ta ni pretirano močna.

Uporabi vojške sile najbolj nasprotujejo Rusija in Kitajska, medtem ko v ZDA kljub zavzemanju nekaterih kongresnikov administracija predsednika Baracka Obame še naprej zadržana do vojaškega posredovanja z uvedno prepovedi poletov.

Gadafi je vse tiste, ki razmišljajo o prepovedi poletov, opozoril, da se bodo njegovi rojaki z orožjem uprli proti zahodnim državam. "Če bodo sprejeli tako odločitev, potem bo to koristno za Libijo, saj bodo ljudje videli resnico, da se samo skušako dokopati do nadzora nad Libijo in njeno nafto," je dejal Gadafi, ki Libiji vlada že 41 let in je s tem voditelj z najdajšim stažem na svetu.