Fischer je eden najbolj priljubljenih politikov v Avstriji. Foto: EPA
Fischer je eden najbolj priljubljenih politikov v Avstriji. Foto: EPA
Heinz Fischer
Na mestu predsednika je nasledil Thomasa Klestila. Foto: EPA

Za Fischerja bi lahko rekli, da mu je bila politika položena že v zibel. Leta 1938 se je v Gradcu rodil v družini s socialdemokratskimi koreninami. Oče Rudolf je bil med letoma 1954 in 1956 državni sekretar na ministrstvu za trgovino. S politiko se je začel ukvarjati kot študent prava na dunajski univerzi, leta 1961 je kot pravnik začel delati v poslanski skupini SPÖ-ja v avstrijskem parlamentu.

Pod okriljem Kreiskyja
Pri vzpenjanju po politični lestvici ga je pod svoje okrilje vzel legendarni avstrijski kancler Bruno Kreisky. V koalicijski vladi Freda Sinowatza je bil med letoma 1983 in 1987 minister za znanost in raziskave, med letoma 1990 in 2002 pa si je kot predsednik vedno prizadeval za dosego kompromisov. Leta 1993 je postal profesor politologije na innsbruški univerzi.

Prvič premagal Benito Ferrero-Waldner
Leta 2004 je na predsedniških volitvah tesno premagal svojo konservativno tekmico, takratno zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, in se prvič vselil v Hofburg. Tedaj je zamrznil članstvo v avstrijski Socialdemokratski stranki (SPÖ) in se ni vmešal v dnevno politiko. "Stališča predsednika morajo biti pretehtana in uravnotežena", meni. Položaj predsednika ga veseli, čeprav je naporen, je zapisal na svoji spletni strani.

Želi rešitev vprašanja dvojezičnih napisov
Fischer ima dobre odnose tudi s slovenskimi politiki. Na prvem uradnem obisku v Sloveniji kot avstrijski predsednik je bil septembra 2004. Večkrat je pozival k rešitvi vprašanja dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem. Med nedavnim predvolilnim obiskom v Celovcu se je napovedal, da si bo še naprej prizadeval za rešitev v skladu z ustavo, in dejal, da bi bila "čudovita gesta, če bi se odgovorni v jubilejnem letu plebiscita odločili za pogumen, a upravičen korak".

Trn v peti konservativcev
V primeru Zogaj se je iz človeških razlogov odločno zavzel, da bi begunka s Kosova Arigona Zogaj smela ostati v Avstriji. Podpira istospolno partnerstvo in posvojitve za istospolne pare. Kot socialdemokratski starosta je trn v peti številnim konservativcem v državi pod Alpami.

Kritiki ga rahlo podcenjevalno označujejo za "Berufspolitikerja" (poklicnega politika), ker naj ne bi imel stika z resničnim svetom. Fischerju, ki ima na svoji spletni strani med drugim zapisan citat avstrijskega in britanskega sociologa Karla Popperja "Lahko imam prav, tudi ti lahko imaš prav, a oba sva obvezana, da se podava na pot resnice", kritiki očitajo njegovo izogibanje polemičnosti in sporom.

Navijač Rapida in ljubitelj džeza
Zasebno se oče dveh odraslih otrok, Philipa in Lise, zelo rad se giblje med 'navadnimi' državljani, redno hodi v gore in navija za nogometni klub Rapid, v glasbi pa prisega na džez. Soproga Margit, s katero je poročen 35 let, je njegova najpomembnejša svetovalka.