Šutanovac (levo) je dejal, da Srbija za zdaj ne načrtuje sodelovanja v mirovni misiji v Afganistanu. Na vprašanje, kakšen je odnos Srbije do zveze Nato, pa je odgovoril, da je Partnerstvo za mir, v katerega se je država včlanila leta 2006, 'zadosten okvir za sodelovanje z Natom'. Foto: Reuters
Šutanovac (levo) je dejal, da Srbija za zdaj ne načrtuje sodelovanja v mirovni misiji v Afganistanu. Na vprašanje, kakšen je odnos Srbije do zveze Nato, pa je odgovoril, da je Partnerstvo za mir, v katerega se je država včlanila leta 2006, 'zadosten okvir za sodelovanje z Natom'. Foto: Reuters
Ivo Sanader
Hrvaška je članica Nata postala leta 2008. Foto: EPA

Dokument sta v Zagrebu podpisala hrvaški obrambni minister Branko Vukelić in njegov srbski kolega Dragan Šutanovac, ki je dejal: "Ta sporazum je pomemben tako v vojaškem kot političnem smislui. Znano je, da imata Hrvaška in Srbija nekaj odprtih vprašanj, a ta in drugi podobni sporazumi bodo olajšali njihovo reševanje."

Izvoz vojaške opreme lani vreden 650 milijonov dolarjev
Šutanovac je dodal, da se srbska vojaška industrija v zadnjih treh letih lahko pohvali z odličnimi rezultati, letos pa naj bi z izvozom orožja in druge vojaške opreme zaslužila milijardo ameriških dolarjev. Srbi so v zadnjem času izvažali predvsem v Irak, Libijo, ZDA in Mjanmar, skupna vrednost njihovega izvoza leta 2009 pa je presegla 650 milijonov dolarjev.

Vukelić se je strinjal, da ima dokument tudi gospodarsko dimenzijo: "Ta sporazum je pomemben zaradi morebitnega sodelovanja med vojaškima industrijama držav, ki sta si precej podobni. Mogoče pa je, da bosta tudi na tujih trgih nastopili skupaj." Dodal je, da je to povsem običajen sporazum, kakršnega je Hrvaška že prej podpisala tudi z drugimi sosednjimi državami, zato ne pričakuje kritike domače javnosti. O konkretnih dogovorih pa bodo razpravljali strokovnjaki obeh držav.

Ministra sta se strinjala, da sporazum ni pomemben le zaradi normalizacije odnosov med državama, ki sta bili še pred dvema desetletjema zapleteni v krvavo vojno, ampak prinaša pozitivno spodbudo tudi za stabilizacijo jugovzhodne Evrope.

Srbi v misije v Libanonu in na Cipru
Šutanovac je v Zagrebu še dejal, da bo Srbija izkoristila hrvaške izkušnje iz mirovnih misij in da načrtuje, da bi se do konca leta tudi srbski pripadniki oboroženih sil vključili v takšne misije v Libanonu in na Cipru. Na vprašanje, ali je s hrvaškim kolegom govoril tudi o prisotnosti hrvaških vojakov v mednarodnih silah Kforja na Kosovu, pa je srbski minister odvrnil le, da je prisotnost vseh mednarodnih sil v Kforju nujna, da bi zagotovili varnost vseh prebivalcev Kosova. Napovedal pa je, da bodo zelo verjetno do konca leta v Beogradu odprli pisarno Partnerstva za mir.

"Dobri obeti za prihodnost"
Po poročanju Reutersa vrsta dvostranskih in večstranskih srečanj med Hrvaško in Srbijo v zadnjem času kaže na to, da bi ena najrevnejših evropskih regij končno lahko presegla etnična in zgodovinska nasprotja. Letos sta se tako že večkrat srečala tudi predsednika obeh držav, Ivo Josipović in Boris Tadić, kar je imelo predvsem velik simbolični pomen. Josipović pa je pred dnevi dejal, da je "vojaški sporazum pomemben znak normalizacije in dobrih obetov za prihodnost".

Kljub temu odnose med državama še vedno pestijo nekatera pereča vprašanja, kot so vračanje beguncev, varstvo manjšin, mejni spori in usoda pogrešanih med vojno.