Posli med Iranom in Italijo naj bi bili po poročanju BBC-ja vredni okoli 18 milijard evrov. Kot je po srečanju z Rohanijem poudaril italijanski premier Matteo Renzi, gre za "prvi korak v novo obdobje miru in blaginje, ne le za Iran, temveč za vso regijo". Italijanske železnice so tako med drugim podpisale sporazum o sodelovanju pri gradnji podzemne železnice ter zgraditvi hitre železniške proge med Teheranom in Isfahanom, državi pa sta sklenili tudi posle na področju ladijskega prevoza, nafte, plina, rudarstva in kmetijstva, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"To je šele začetek, obstajajo še druga področja, kjer lahko okrepimo sodelovanje," je na novinarski konferenci z Rohanijem dejal Renzi. V Rimu bo sicer potekal italijansko-iranski poslovni forum, na katerem pričakujejo sklepanje novih poslovnih partnerstev.
Rohani je na turneji le dober teden po tem, ko je v veljavo stopil zgodovinski dogovor o rešitvi jedrskega spora med Iranom in svetovnimi velesilami. ZDA in EU so tako odpravili dolgoletne gospodarske sankcije, ki so ohromile iransko gospodarstvo, Iran pa je v veliki meri omejil svoje jedrske aktivnosti. Rohani je v Rimu jedrski dogovor označil za "politični čudež". Svet je pozval, naj sodeluje z Iranom in prispeva tudi k stabilizaciji Sirije in širšega območja Bližnjega vzhoda.
Iranski predsednik in italijanski premier sta govorila tudi o Siriji in boju proti t. i. Islamski državi. "Če smo lahko dosegli dogovor o iranskem jedrskem programu, lahko najdemo tudi rešitev za Sirijo. Zmoremo in moramo," je poudaril Renzi.
Rohanijev obisk v Rimu je sprožil kritike aktivistov za človekove pravice, ki opozarjajo na smrtno kazen v Iranu ter omejevanje svobode govora, judovska skupnost pa je kritična do iranske retorike glede holokavsta in Izraela.
Rohani do papeža
Rohani se bo v Vatikanu srečal tudi s papežem Frančiškom. Italijanski mediji poročajo, da bi lahko ob tej priložnosti papeža povabil na obisk v Iran. Edini papež, ki je doslej obiskal Iran, je bil Pavel VI. leta 1970.
Iranskega predsednika v Evropi spremlja 120-članska delegacija ministrov in poslovnežev. Evropsko turnejo bo Rohani nadaljeval v Parizu, kjer se bo v sredo sešel s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom, kar bo po 17 letih prvi obisk kakšnega iranskega predsednika v tej državi. V Franciji bo Rohani predvidoma podpisal posel z Airbusom. Iran naj bi kupil 114 letal tega evropskega proizvajalca.
Irancem in Irankam bodo nova letala tako prvi znak, da jim jedrski dogovor izboljšuje življenja, poroča BBC. Od islamske revolucije leta 1979 je imel Iran težave z nakupi letal in rezervnih delov z Zahoda, potniki na iranskih letališčih pa pogosto čakajo na popravila starih letal. V soboto sta Iran in Kitajska sklenila 17 gospodarskih sporazumov, ki naj bi okrepili trgovinsko menjavo med državama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje