Komisija Afriške unije je Izraelu status države opazovalke podelila prejšnji četrtek. Obe strani sta izrazili pričakovanje, da bo to Izraelu omogočilo nadaljnjo podporo AU-ju v boju s pandemijo covida-19 in terorizmom na afriški celini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Južna Afrika, ki je lani predsedovala AU-ju, je komisijo obtožila, da je odločitev sprejela "enostransko", brez posvetovanja s članicami. Na južnoafriškem zunanjem ministrstvu so poudarili, da so "ogorčeni". "Podelitev statusa države opazovalke Izraelu v letu, ko so bili zatirani prebivalci Palestine tarča uničujočih bombardiranj, je še bolj šokantna," so zapisali.

"Južna Afrika trdno verjame, da dokler se Izrael ne želi pogajati o mirovnem načrtu brez predpogojev, ne sme imeti statusa opazovalke," so še poudarili na južnoafriškem zunanjem ministrstvu.

Od predsednika komisije AU-ja Mousse Fakija Mahamata iz Čada bodo zahtevali, da članicam pojasni odločitev. Izrazili so upanje, da bodo o tem razpravljali na ravni voditeljev držav in vlad.

Južna Afrika ima sicer že od leta 1995 vzpostavljene diplomatske odnose s palestinskimi ozemlji, ki imajo prav tako status opazovalke v AU-ju. Trenutno Afriški uniji predseduje DR Kongo.