Kitajska bi lahko kmalu prehitela tudi ZDA in postala svetovna velesila. A po pisanju časopisa China Daily se Kitajci zavedajo, da so s 3.800 dolarji BDP-ja na prebivalca še vedno daleč za Japonci in Američani. "Kitajska je še vedno država v razvoju in dovolj modri bi morali biti, da se zavemo svojih zmogljivosti," piše časnik.
Kitajsko gospodarstvo se je v prvi polovici leta 2010 povečalo za 11,1 odstotka glede na isto obdobje lani. Do konca letošnjega leta naj bi se povišalo še za dodatnih devet odstotkov, je napovedal kitajski vodja valutnega regulatorja Ji Gang.
Kitajska ima od leta 1978, ko so sprejeli gospodarske reforme, v povprečju več kot 9,5-odstotno letno rast. Če bi Kitajska do leta 2025 obdržala raven razvoja med petimi in šestimi odstotki, bi bila prva država v zgodovini človeštva, ki bi ji kaj takšnega uspelo, je dejal Ji.
Prvi rezultati rasti, ki so v treh desetletjih iz revščine izvlekli več milijonov ljudi, so se začeli kazati leta 2005. Takrat je Kitajska prehitela Veliko Britanijo in Francijo, nato pa leta 2007 še Nemčijo, s čimer se je uvrstila na tretje mesto (pred njo so bile le še Japonska in ZDA).
Čeprav naj Kitajska še ne bi razmišljala o tem, da bi juan postal svetovna rezervna valuta, pa svoje ljudi spodbuja k temu, da z juanom poslujejo tudi zunaj državnih meja. Juanova vrednost se je glede na dolar dvignila za 0,8 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje