Rudar Jose Ojeda je bil prvi, ki je 'v zunanji svet' poslal sporočilo, da so vsi rudarji pod zemljo živi in zdravi. Foto: EPA
Rudar Jose Ojeda je bil prvi, ki je 'v zunanji svet' poslal sporočilo, da so vsi rudarji pod zemljo živi in zdravi. Foto: EPA
Čile rudar Claudio Acuna
Čilski rudar Claudio Acuna z ženo v bolnišnici Copiapo. Foto: EPA
Dario Segovia rudarji Čile
Rudar Dario Segovi v bolnišnični oskrbi. Foto: EPA

33 rešenih rudarjev bi moralo biti na bolnišničnem opazovanju najmanj 48 ur. A trije med njimi so bili dovolj pri močeh, da so že zapustili bolnišnico in se po več kot 70 dneh končno vrnili k svojim družinam. Kot piše BBC, so imeli nekateri rudarji težave z zobmi, dva še vedno zdravijo zaradi pljučnice.


Namestnik direktorja bolnišnice Copiapo Jorge Montes je dejal, da bodo trije odpuščeni rudarji pod stalnim nadzorom psihologov, še vedno pa bodo morali nositi sončna očala, da si ob močni dnevni svetlobi ne bi poškodovali vida.

Čilski predsednik Sebastian Pinera je 'svetovne junake' obiskal tudi v bolnišnici, kjer jim je obljubil, da bo država bolje uredila zakonodajo na področju zdravja in varnosti delavcev, ki delajo v sektorju prevoza, ribištva in v gradbeni industriji. Ob tem je poudaril, kako pomembno je, da se kaj podobnega v Čilu ne bi zgodilo nikoli več.

"Zagotovim lahko le eno: v naši državi ne bomo nikoli več dopustili, da bi delavci delali v tako nečloveških in nevarnih razmerah, kot so bile v rudniku San Jose in tudi drugih podobnih krajih po državi," je dejal Pinera.

Pinera bo rudarjem priredil zabavo
Čilski predsednik je rudarjem za 25. oktober obljubil veliko slavje in jih krati povabil na nogometno tekmo. Ob tem je izustil neslano šalo, da bodo lahko zmagovalci spali v predsedniški palači La Mondena, tisti, ki bodo izgubili, pa se bodo morali vrniti nazaj v rudnik. Med drugim pa je nekdanji selektor argentinske nogometne reprezentance Diego Maradona rudarjem sporočil, da je njihovih 69 dni 700 metrov pod zemljo dokaz, da čudeži obstajajo, oni pa so del teh čudežev.

Rudarje snubijo v svet zvezdnikov
Ne le da so čilski rudarji postali svetovni junaki, vse bolj se približujejo življenju pravih hollywoodskih zvezdnikov. Čeprav večina ponesrečencev sploh še ne more gledati brez sončnih očal, saj se še vedno privajajo na dnevno svetlobo, jih različni filmski producenti, medijske hiše in pisatelji s svojimi mamljivimi ponudbami zasipavajo z vseh strani.

Toda rudarji so se v 'knapovskem duhu' odločili, da bodo svoje življenje pod zemljo svetu podali v skupni avtobiografski knjigi, ki bi lahko njihove bančne račune skupno povečala za več sto tisoč evrov. Samo z ekskluzivnimi televizijskimi intervjuji pa bi lahko zaslužili okoli 14.000 evrov. Ponudbe prihajajo tudi s strani oglaševalcev, ki jih snubijo za oglaševanje najrazličnejših stvari, vse od rudarske opreme pa do piva. Številke so seveda vrtoglave, če upoštevamo to, da se letna plača čilskega rudarje giblje med 2.800 evri in 13.800 evri.

Zanimivo je, da so imeli rudarji uro predavanja o tem, kako javno nastopati pred mediji že nekaj dni pred samo reševalno akcijo. Strokovnjaki opozarjajo, da so pred rudarji mučni meseci, ko se bodo morali bojevati s svojimi notranjimi demoni. Najhujše naj bi v njih zavrelo po dveh mesecih, ko bodo rudarji postali še bolj razdražljivi in prepirljivi. Vsiljiva medijska pozornost pa bi lahko njihovo psihično stanje le še poslabšala.

Rudarji so prav tako dobili najrazličnejše ponudbe iz drugih rudnikov v Čilu. Po nepotrjenih informacijah pa naj bi usodni rudnik v San Joseju postal muzej.