Vatikanska policija je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa protestnice – te so med drugim pozivale, naj se tudi ženskam omogoči, da postanejo duhovnice, in vzklikale slogane, kot sta "seksizem je smrtni greh" in "reforma pomeni ženske" – pridržala in jih odpeljala na zaslišanje.
Iz Vatikana so po poročanju nemške tiskovne agencije DPA sporočili le, da "v Vatikanu v navzočnosti svetega očeta Frančiška poteka srečanje kardinalov o novi apostolski konstituciji Praedicate Evangelium".
Tudi sicer so bile informacije o srečanju zelo skope. Edini napovedani dogodek dvodnevnega zbora kardinalov je torkova sklepna maša z 20 kardinali, ki jih je papež na novo umestil preteklo soboto.
Frančišek je presenetil z datumom srečanja. To poteka dva dni po sobotnem konzistoriju za umestitev 20 novih kardinalov. Poleg tega konec avgusta po poročanju vatikanskega portala Vatican News ni običajen datum za konzistorije, ki običajno potekajo februarja, junija ali novembra.
Nekateri poznavalci zato domnevajo, da bi papež lahko na srečanju kardinalskega zbora pripravil Cerkev na svoj umik. "Močno diši po 'predkonklavu'," je pisal italijanski časopis La Repubblica. Nekateri drugi menijo, da želi papež spremeniti postopek konklava za izvolitev svojega naslednika.
Da se Frančišek želi upokojiti, ni skrivnost. Papež, ki je v zadnjih mesecih odpovedal številne dogodke in zaradi bolečin v kolenih uporablja invalidski voziček, je julija dejal, da so za njegov odstop "odprta vrata".
Če bo Frančišek sledil svojemu predhodniku Benediktu XVI. in res odstopil, bodo sklicali konklave vseh kardinalov, mlajših od 80 let, na katerem bodo izvolili novega papeža. Med 132 kardinali elektorji jih je okoli 90 imenoval Frančišek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje