"Italijanska vlada želi nadaljevati načrt za nastanitev prosilcev za azil v begunskih centrih v Albaniji," je na letni novinarski konferenci povedala predsednica skrajno desne vlade v Rimu, potem ko je italijansko pravosodje jeseni dvakrat preprečilo nastanitev prebežnikov v centrih v Shëngjinu in Gjadërju.
Sodstvo je namreč podvomilo o merilih za opredelitev varne države izvora in primer posredovalo Sodišču EU-ja. To bo, kot je pojasnila Meloni, obravnavo začelo februarja.
"Po pogovorih s kolegi menim, da večina evropskih voditeljev podpira italijansko stališče," je pojasnila in s tem zavrnila polemiko, da je Italija kot prva začela prebežnike nameščati v tretji državi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Meloni v bran vzela Muska
Meloni je ob tem zanikala navedbe, da naj bi Italija sklenila kakršen koli dogovor s podjetjem Space X Elona Muska o uporabi sistema Starlink za šifrirano komunikacijo italijanske vlade.
Dodala je, da se z Muskom, ki je sicer tesen zaveznik Trumpa, o tem ni nikoli pogovarjala, poroča radio Prvi. Edino merilo za izbiro ponudnika sistemov zaščite komunikacijskih povezav italijanskih obrambnih in diplomatskih sistemov je po besedah italijanske premierke nacionalni interes.
"Še sama ne vem, kako bi se odločila," je dodala na novinarski konferenci, saj po njenih besedah alternative omrežju Starlink med podjetji v javni lasti ni, Italija in Evropa namreč po njenih besedah na tem področju močno zaostajata.
Elona Muska, s katerim je sicer v zelo dobrih odnosih, je vzela v bran tudi ob novinarskih vprašanjih o očitkih, da se tehnološki milijarder vmešava v politiko drugih držav. Menila je, da so v preteklosti vplivni in bogati ljudje financirali politiko in politične skupine tujih držav, posebej je omenila ameriškega poslovneža Georgea Sorosa, pa se to po njenih besedah nikomur ni zdelo problematično.
"Ko to počne Soros, gre za filantropijo, ko pa svoje mnenje izrazi človek, ki ni levičar, je to vmešavanje," je dejala.
"Trump ne bo pustil Ukrajine na cedilu"
Na vprašanje o grožnjah novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa o vojaškem zavzetju Grenlandije in Panamskega prekopa je dejala, da po njenem mnenju ne gre za ozemeljske težnje ZDA, pač pa za sporočila "drugim velikim svetovnim igralcem".
Prav tako je menila, da carine, ki jih napoveduje Trump, po njenih besedah sicer niso prava rešitev za uravnoteženje trgovinskih odnosov med ZDA in Evropsko unijo, še poroča radio Prvi.
Trump po njenem mnenju tudi ne bo pustil Ukrajine na cedilu, potem ko je v predvolilni kampanji govoril o ukinitvi ameriške pomoči. Kot je dejala Meloni, bo prej naredil korak v smeri rešitve.
"Trump ima sposobnost mešanja diplomacije in odvračanja. Predvidevam, da bo tako tudi tokrat," je dejala premierka, ki je Trumpa konec tedna obiskala na Floridi. Kot je še povedala, je od Trumpa prejela osebno vabilo na njegovo inavguracijo, ki bo 20. januarja. "Z veseljem bi se je udeležila," je dejala, a dodala, da ne ve, ali ji bo to dopuščal urnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje