Pakistan za pomoč najbolj potrebuje helikopterje, saj je potres prizadel odročne in nedostopne dele države. Foto: EPA
Pakistan za pomoč najbolj potrebuje helikopterje, saj je potres prizadel odročne in nedostopne dele države. Foto: EPA
Preživeli v potresu v vrsti čakajo na odeje
Zaradi potresa je brez domov ostalo skoraj tri milijone ljudi, ki se bodo morali spopasti s hudo zimo v teh krajih. Foto: EPA
Ljudje v prizadetem Kašmirju bivajo v nemogočih razmerah.
ZN predlaga vzpostavitev zračnega mostu po zgledu berlinskega. Foto: Reuters

Vendar pa je Nato zavrnil prošnjo ZN-a za vzpostavitev obsežnega zračnega mostu za dostavljanje pomoči in evakuacijo ljudi z odročnih popotresnih območij. Visoki predstavnik ZN-a Jan Egeland je razmere na terenu opisal kot katastrofalne, po njegovih besedah pa bi bilo treba vzpostaviti zračni most po zgledu berlinskega med hladno vojno. Nato odgovarja, da tu ni primerjave, saj je naloga zavezništva zdaj povsem druga.

Med Natovimi vojaki bodo vključene inženirske enote in zdravstveno osebje, poslali pa naj bi tudi manjše število helikopterjev, vendar ne več kot pet, saj jih je med okoli sto helikopterji, ki trenutno pomagajo pri pomoči, 40 iz držav članic Nata.

Pakistan zavrača indijske helikopterje
Pri reševanju in pomoči na najbolj prizadetih območjih primakuje prav helikopterjev, ki so najbolj primerni za prevoz iz odročnih delov Pakistana. Pakistan sicer še kar zavrača indijske helikopterje, saj New Delhi vztraja, da bi jih morali pilotirati indijski piloti.

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je dejal, da je obljubljena popotresna pomoč Zahoda za prizadeti Kašmir povsem nezadostna. Po njegovih besedah so zahodne države do zdaj obljubile vsega 620 milijonov dolarjev, država pa bi za obnovo potrebovala najmanj 5 milijard dolarjev.

Pomanjkanje šotorov
Velik del prizadetega območja je še vedno odrezan od drugega sveta, saj maloštevilne poti zaradi zemeljskih plazov ostajajo neprevozne.

Povrh vsega se pod vznožjem Himalaje pripravlja zima, kar spravlja v obup okoli pol milijona ljudi, ki so po potresu pred štirinajstimi dnevi ostali brez strehe nad glavo.

Pakistanska industrija množično šiva dovolj močne šotore, okoli 30.000 šotorov pa je obljubil tudi ZN. V potresu je samo v Pakistanu umrlo okoli 50.000 ljudi, v Indiji pa še dodatnih 1.300.