Referendumi niso uspeli, saj se jih je udeležilo premalo volivcev in volivk. Foto: EPA
Referendumi niso uspeli, saj se jih je udeležilo premalo volivcev in volivk. Foto: EPA

Volivci so odločali o petih referendumskih predlogih, od katerih so se trije nanašali na reformo pravosodja, dva pa na kazensko pravosodje in boj proti korupciji.

Med predlogi je bila odprava t. i. zakona Severino, ki ljudem, obsojenim hujših zločinov, vključno s korupcijo, šest let onemogoča kandidiranje na volitvah. Po tem zakonu je bil nekdanji premier Silvio Berlusconi leta 2013 izključen iz senata, ker je bil obsojen davčnih utaj.

Poleg tega so glasovali tudi o predlogu, da bi tožilcem prepovedali, da postanejo sodniki, in obratno.

To, da referendumsko glasovanje ni uspelo, je poraz za skrajno desno stranko Liga, ki je skupaj z Radikalno stranko v preteklih mesecih zbrala pol milijona podpisov za njegovo podporo.

V Ligi so za neuspeh oziroma nizko udeležbo okrivili medije, češ da niso dovolj pozornosti posvečali referendumu. "Izgubili smo, nima smisla lagati," je dejal njen senator Roberto Calderoli.

Po pisanju Primorskega dnevnika so imeli v Italiji po drugi svetovni vojni 67 razveljavitvenih referendumov, na tokratnem pa je bila udeležba najnižja. Pred tem je bila najnižja leta 2009, ko je na glasovanje o razveljavitvi nekaterih določb o volilnem sistemu prišlo 23 odstotkov upravičencev.

Lokalne volitve v nekaj večjih mestih

V Italiji so v nedeljo potekale tudi delne lokalne volitve, in sicer v okoli 1000 od 8000 občin, pravico do glasovanja je imelo okoli devet milijonov volivcev.

Volitve so bile preizkus pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo najpozneje prihodnjo pomlad. Glasovnice bodo začeli šteti šele popoldne, so pa v nekaterih mestih izvedli vzporedne volitve.

Lokalne volitve so med drugim potekale v nekaterih večjih mestih, kot so Verona, Genova, Monza, Palermo in tudi Gorica. V večini večjih občin bo za izvolitev županov potreben drugi krog čez dva tedna.

V Gorici se je za županski položaj potegovalo sedem kandidatov, med njimi dosedanji župan Rodolfo Ziberna s podporo desne sredine in Laura Fasiolo, ki so jo podprli Demokratska stranka, Gibanje petih zvezd in več državljanskih list. Kdo se je uvrstil v drugi krog, še ni znano.

Zelo napet je boj v Veroni, kjer bo glede na izide vzporednih volitev za izvolitev župana potreben drugi krog. Največ glasov, od 37 do 41 odstotkov, je dobil nekdanji nogometaš, socialdemokratski kandidat Damiano Tommasi. 26. junija se bo pomeril bodisi s kandidatom stranke Naprej Italija in nekdanjim županom Flaviem Tosijem bodisi dosedanjim županom Federicom Sboarino, ki ga podpirata skrajno desni Liga in Bratje Italije.

V Genovi je bil glede na izide vzporednih volitev že v prvem krogu izvoljen dosedanji župan Marco Bucci iz vrst desne sredine.

Težave na voliščih zaradi nogometne tekme

V Palermu se bosta v drugem krogu pomerila kandidat Lige in stranke Naprej Italija Roberto Lagalla in arhitekt Franco Miceli, ki ga podpirajo socialdemokrati in Gibanje petih zvezd.

Glasovanje v Palermu so sicer zaznamovale številne težave. Več vodij volišč je v zadnjem trenutku odpovedalo sodelovanje, zato so se nekatera odprla zelo pozno. Italijanska notranja ministrica Luciana Lamorgese je dogajanje označila za skrajno resno in napovedala preiskavo.

Po poročanju medijev naj bi bil razlog za odsotnost lokalni nogometni klub Palermo, ki je v nedeljo igral pomembno tekmo, na kateri so si zagotovili preboj v italijansko drugo ligo, t. i. serie B.